Antykoncepcja – skuteczne metody


2016-05-24
Seks pozostanie w sferze przyjemności i cielesnych doznań jedynie wtedy, gdy będzie można kochać się z partnerem bez niechcianych konsekwencji.

Ryzyko zajścia w ciążę bywa paraliżujące zwłaszcza dla młodych kochanków, którzy nie radzą sobie ze stresem i w efekcie nie są w stanie czerpać przyjemności ze stosunku. Antykoncepcja to szereg metod, które zapobiegają zapłodnieniu kobiety. Mogą być one naturalne, hormonalne, chemiczne oraz mechaniczne. Skuteczność każdego ze sposobu określana jest za pomocą wskaźnika Pearla, który podaje liczbę zapłodnień w ciągu roku na 100 badanych kobiet (ok. 1200 cykli). Im wartość przy danym środku antykoncepcyjnym jest niższa, tym ze skuteczniejszą metodą zapobiegawczą mamy do czynienia. Poniżej przedstawiamy 5 najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych.


1. Prezerwatywa

Najmniej inwazyjna ze wszystkich metod antykoncepcyjnych. Wykonywane są przeważnie z lateksu i zawierają w środku substancję bakteriobójczą. Jest to zabezpieczenie mechaniczne, które uniemożliwia przedostanie się nasienia do macicy. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest też skuteczna ochrona przeciwko chorobom wenerycznym. Minusem stosowania tego środka zaradczego jest zmniejszenie odczuć partnerów. Prezerwatywy zmniejszają przyjemność obydwu partnerów, a w szczególności mężczyzn. Jest to skuteczna metoda przeciwdziałania ciąży, ze wskaźnikiem Pearla na poziomie 3-7. Występują też prezerwatywy w wersji dla kobiety.

2. Pigułki antykoncepcyjne

Jeden ze skuteczniejszych środków antykoncepcyjnych. Zawierają one hormony (estrogen i progesteron). Mają działanie przeciwdziałające owulacji, co uniemożliwia zapłodnienie nawet mimo obecności nasienia. Tabletki trzeba przyjmować każdego dnia, o stałych porach. Wadą stosowania tych środków jest potencjalna możliwość zaburzenia gospodarki hormonalnej i złe samopoczucie. Regulując cykl miesięczny w przypadku niestałych menstruacji.

3. Spirale domaciczne

Cechują się bardzo niskim wskaźnikiem Pearla, co czyni je jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych. Zakładane są one przez specjalistów, a ich zadaniem jest zapobieganie zapłodnieniu. Są bezpieczne w stosowaniu, a komplikacje zdarzają się niezwykle rzadko. Raz założona wkładka jest w stanie chronić kobietę przez okres od 5 do 10 lat. Nie chronią przed wystąpieniem ciąży pozamacicznej.

Więcej metod antykoncepcji w Women's Health.

4. Szczepionka antykoncepcyjna

Jest to specjalny zastrzyk hormonalny, który stosuje się domięśniowo. Konieczne jest powtarzanie wkłucia co 3 miesiące. Przez okres jego stosowania kobieta jest zabezpieczona przez ryzykiem zajścia w nieplanowaną ciąże. Powrót płodności następuje po około roku od zastosowania ostatniej dawki hormonów. W czasie stosowania często zdarza się, że miesięczne krwawienia ustają (chociaż nie jest to regułą).

5. Sterylizacja

Najskuteczniejsza metoda antykoncepcji dająca 100% bezpieczeństwa. Zastosowanie tej metody wiąże się z koniecznością wykonania zabiegu chirurgicznego. Jajowody zostają podwiązane, co uniemożliwia fizyczny kontakt komórki jajowej z plemnikiem. Jest to metoda trwała, której nie trzeba powtarzać. Możliwe jest odwrócenie tego stanu, ale nie daje to gwarancji na przywrócenie płodności. Możliwa jest również sterylizacja mężczyzny - zabieg nosi nazwę wasektomii.

Nadesłał:

JustynaZ

Wasze komentarze (8):

  • avatar
    Mimi27 , 2016-10-19 21:21:43

    Kiedyś uzywałam żelu, który osłabia plemniki.Ale po nim dostałam jakies infekcji. Nieleczona przerodziła się w zapalenie pecherza. Wyleczyłam się urofuraginum, bo jest niezastapiona w takich przypadkach. Zresztą poradziła mi go mama a ona uzywa tylko sprawdzonych leków. Teraz stawiam na tabletki i jakby co ta metoda się sprawdza.

  • avatar
    kokonia , 2016-08-23 18:56:23

    A jakie naklejasz plastry?

  • glizda
    glizda , 2016-08-22 11:52:10

    Też zdecydowanie wolę plastry niż tabletki. Wiadomo, że stuprocentowej pewności nie dadzą, ale lepiej się czuję z nimi niż jak przez jakiś czas łykałam tabletki. Po nich przytyłam niemiłosiernie i stwierdziłam, że muszę je odstawić. Przerzucenie się na plastry było chyba dobra opcją.

  • avatar
    kokonia , 2016-08-18 06:54:17

    No właśnie i dla mnie jest to ogromny plus bo przyznam szczerze, że trochę się tego obawiałam, ale zupełnie niepotrzebnie bo nawet mi grama nie przybyło ;)

  • avatar
    renago , 2016-08-03 15:39:18

    Teraz już nie mam żadnych problemów nawet nie tyję jak wcześniej przy innego rodzaju antykoncepcji.

  • avatar
    kokonia , 2016-06-24 00:36:21

    To w Twoim przypadku jak najbardziej jest to najlepsza metoda. Ja takich problemów nie mam i mimo wszystko lubię plastry :)

  • avatar
    renago , 2016-06-15 12:55:16

    U mnie też sprawdziły się plastry, mam chorą watrobę to spokojnie sobie naklejam lisvy nie martwiąc się o zdrowie.

  • avatar
    kokonia , 2016-06-08 19:58:11

    Ja stosuję od jakiegoś czasu plastry i muszę przyznać, że bardzo mi ta metoda odpowiada, lekarz tez mi je polecał ze względu na niską dawkę hormonów.


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl