Architektura Big Data - Lambda i Kappa


2017-08-21
Stale zwiększająca się ilość danych gromadzonych w firmach budzi nadzieję na odkrycie nowych, nieznanych dotąd zależności. Przetwarzanie dużych, nieustrukturyzowanych zbiorów wymaga stosowania wydajnych rozwiązań, które będą w stanie je odpowiednio procesować.

Dużą zmianą było wprowadzenie koncepcji MapReduce, która jest używana przez wiele narzędzi wchodzących w skład ekosystemu Hadoop. Polega ona na wykorzystaniu wielu node’ów (komputerów), z których każdy odpowiedzialny jest za przetwarzanie mniejszej części całego zbioru danych. Obliczenia rozproszone szybko zyskały na popularności. Hadoop 1.0, który ujrzał światło dzienne 27 grudnia 2011 roku był jedną z pierwszych platform wykorzystywanych do przetwarzania dużych zbiorów danych w trybie batchowym. Rozwiązanie miało umożliwić przetwarzanie terabajtów danych, przy czym mogło to trwać godzinami, a nawet dniami.

Z biegiem lat potrzeby biznesowe zaczęły ewoluować, a technologia musiała iść naprzód, by sprostać stawianym przed nią nowym wyzwaniom. Oprócz zdolności do przetwarzania dużych zbiorów danych, zaczęto zauważać korzyści z procesowania ich w trybie rzeczywistym. Stwarza to znacznie większe możliwości, ponieważ dynamicznie zmieniające się uwarunkowania biznesowe wymagają szybszego dostępu do danych.

Pojawiło się wiele projektów umożliwiających pozyskiwanie i przetwarzanie danych w trybie rzeczywistym – np. Apache Kafka czy Spark Streaming. Podstawowym problemem pozostał brak wystarczającej wydajności, umożliwiającej dostatecznie szybkie przetwarzanie nie tylko napływających, nowych danych, ale również posiadanego już historycznego zbioru.

Chcąc przezwyciężyć te problemy powstało wiele koncepcji architektonicznych, które umożliwiają połączenie korzyści wynikających z przetwarzania danych w trybie batchowym, jak i w trybie real-time. Najczęściej wykorzystywane są koncepcje Lambda oraz Kappa.

 Czytaj całość artykułu tutaj: https://www.erp-view.pl/business_intelligence/architektura_big_data_lambda_i_kappa.html


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

openmediagroup

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl