Atrakcja Wejherowa - Pałac Przebendowskich i Keyserlingków


2014-10-17
Pałac Przebendowskich i Keyserlingków jest jednym z najpiękniejszych wejherowskich zabytków.

To zabytkowa rezydencja z XIX wiek, w której obecnie mieści się Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej. Znajdują się w nim jednak nie tylko zbiory regionalne, ale również jedne z najstarszych dokumentów z początków miasta.

Pałac swoją ostateczną formę zyskała w połowie XIX wieku. Współcześnie jest utrzymany w stylu neogotyckim z dostrzegalnymi elementami charakterystycznymi dla epoki renesansu. Ściany pałacu są ozdobione polichromiami, czyli wielobarwnymi malowidłami nadającymi im niepowtarzalnego charakteru. Swoim kształtem, cała budowla nawiązuje do stylu typowego dla willi z południowych rejonów Włoch.

Szczególną atrakcją dla turystów oraz historyków sztuki są zagadkowe malowidła ścienne prezentujące uroki przyrody oraz architektury Włoch, które zostały odkryte w trakcie remontu pałacu. Wykonane zostały one w stylu malarstwa pompejańskiego. Pochodzą one z okresu 15 r. p.n.e. - 63 r n.e., co istotnie podnosi ich wartość zarówno artystyczną, jak i historyczną.

Ponadto, w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko - Pomorskiej znajdują się kaszubskie i pomorskie zabytki piśmiennicze, muzyczne oraz inne dobra kultury. Zgromadzono w nim m.in. literaturę, prasę, rękopisy, kartografię, numizmaty, grafiki, muzykalia oraz dokumenty życia społecznego i materiały etnograficzne. Liczba eksponatów to obecnie ponad 100 tysięcy przedmiotów.

Zwiedzanie Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej jest możliwe od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 17.00 oraz w soboty i niedziele od godziny 11.00 do 17.00. W przypadku grup zorganizowanych, konieczna jest uprzednia rezerwacja.

Więcej informacji na temat Wejherowa na stronie Prezydenta Miasta KrzysztofHildebrandt.pl


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

admin11

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl