Bezpieczne dziecko na wakacjach


2018-07-12
Dzięki aplikacji polskiego startupu będziesz wiedział z kim rozmawia Twoja pociecha

Datarino, wrocławska firma technologiczna stworzyła aplikację, która rozpoznaje dzwoniące numery. Jak podkreślają jej twórcy, może ona być również wykorzystana jako narzędzie do ochrony najmłodszych. Dzięki niej dzieci mogą uniknąć wielu niebezpiecznych sytuacji, a rodzice zmniejszyć ryzyko, że ich dziecko nie będzie ofiarą przestępstwa na tle seksualnym.


Przeczytaj również:

Wakacje to dla dzieci czas zabawy i zawierania nowych znajomości. Niestety, to także okres zwiększonej aktywności osób, które chcą wykorzystać naiwność najmłodszych. Dlatego właśnie teraz rodzice powinni uczulić dzieci na możliwe zagrożenie. Z pomocą przychodzą tu też nowe technologie takie jak aplikacja Everybody, opracowana przez  firmę Datarino.

- Evrybody to darmowa aplikacja, która po zainstalowaniu „sprawdza” numer, który do nas dzwoni lub z którego otrzymujemy wiadomość. Jeśli numer jest w bazie, przyporządkowuje go do osoby – odbierający połączenie lub wiadomość SMS widzi, kto do nas dzwoni – mówi Przemysław Jurgiel-Żyła, wiceprezes Datarino

Jak podkreślają twórcy aplikacji, może ona być wykorzystywana do przeciwdziałania przestępstwom seksualnym. Magdalena Mężyk, odpowiedzialna za rozwój Everybody podaje tu przykład zdarzenia, które miało miejsce w tym roku. – Rodzice 11-letniej dziewczynki sprawdzili na jej telefonie, że od dwóch tygodni rozmawia z nieznajomą osobą, która podaje się za koleżankę ze szkoły. Choć nie padła tam jeszcze propozycja spotkania, to i tak treść rozmowy wzbudziła ich podejrzenia. Po zainstalowaniu Everybody, okazało się, że zamiast Ani do córki pisał Marek. To był jasny sygnał dla rodziców, żeby zadzwonić do rodziców „koleżanki”, a po braku potwierdzenia numeru zablokować dalszą korespondencję – mówi ekspertka.

Międzynarodowy sukces

Everybody dostępne jest na rynku od nieco ponad roku. Co ciekawe, aplikacja bardzo dobrze przyjęła się za granicą.
- Na przykład w Serbii aplikację pobrano 120 tys. razy. Aplikacja jest też  popularna w Czechach – mówi Magdalena Mężyk. To jednak nie koniec ambicji Datarino. – Nasze plany rozwoju sięgają kolejnych krajów. Choć jeszcze za wcześniej, żeby zdradzać konkrety, mam nadzieję, że w tym roku uda się znacznie poszerzyć zasięg aplikacji, nie tylko w Europie – podkreśla.

Everybody – aplikacja dla każdego

Jak działa Everybody? To bardzo proste. Wystarczy ją pobrać i zainstalować na smartfona i pozwolić, aby działała w tle. Może to zrobić każdy, a aplikacja jest całkowicie darmowa. Po wyrażeniu zgód na przetwarzanie danych aplikacja będzie działać sama – jeśli zadzwoni do nas numer, którego nie mamy w naszej liście kontaktów, pokaże nam się informacja, kim najprawdopodobniej jest dzwoniący.

Aplikację można pobrać na telefony z systemem Android oraz iOS

 
Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

hubert.raczkowski

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl