Biuro zdrowo oświecone


Biuro zdrowo oświecone
2018-07-13
Pracownicy zdrowsi i wydajniejsi, a firma oszczędza pieniądze – wiele zalet przy niewielkich wydatkach. By tak się stało, trzeba zadbać o odpowiednie oświetlenie biura. Podpowiadamy, co trzeba brać pod uwagę.

 

Mało słońca – chce się spać, dużo ciepłego światła – dobrze się pracuje. W sumie to proste i skuteczne: odpowiednie światło reguluje nasz rytm biologiczny, determinuje aktywność, nie psuje wzroku.

 

Podstawa to naturalna barwa

Kiedy człowiek pracuje po gołym niebem, sprawa jest jasna jak słońce – naturalne światło jest najlepsze dla organizmu. Ale ci, którzy pracują w biurowcach, czyli większość, nie mają tego komfortu. O to powinien zadbać pracodawca – to nakazuje „Kodeks pracy”, ale też zdrowy rozsądek: skoro mogę mieć zdrowych, energicznych pracowników, a przy okazji nie wydawać kroci na rachunki za energię elektryczną, dlaczego nie miałabym zainwestować w nowoczesne oświetlenie?

 

Pierwszym czynnikiem, który trzeba brać pod uwagę, jest barwa światła – skoro ma być jak najbardziej naturalnie, powinno się korzystać z takiego, które ma temperaturę 4000 K, czyli odwzorowuje światło dzienne. Każdy produkt kupowany w sklepie musi mieć stosowne oznaczenie, które to potwierdzi. Co oznacza zły dobór? Kłopoty: oczy będą zaczerwienione, suche, a umysł działa wolniej.

­– Trzeba też zwrócić uwagę na współczynnik oddawania barw, czyli tzw Ra. On, nieco upraszczając, wskazuje, czy w danym świetle kolory są naturalne, czy nie – podpowiada Robert Woźniak, prezes firmy Micoled, która produkuje nowoczesne systemy oświetleniowe do biur, hal produkcyjnych i ulic. – Im bardziej ten wskaźnik zbliża się do 100, tym lepiej. Nasze rozwiązania wykorzystują diody o Ra powyżej 80 – dodaje. Lampy o współczynniku poniżej Ra 80 sprawiają, że nasze oczy „kłamią”, odczytując kolory.

 

Olśnienie, które szkodzi

Są takie olśnienia w pracy, które tylko utrudniają życie. Mamy z nimi do czynienia, gdy zastosowane zostały oprawy zbyt dużej mocy albo biurko zostało zlokalizowane w nieodpowiednim miejscu. Sprawiają, że oczy osób pracujących w takiej przestrzeni szybko się męczą, co z kolei wywołuje szybki spadek koncentracji.

 

Nowoczesne rozwiązania skutecznie eliminują takie niebezpieczeństwo. To, czy takimi są, decyduje również współczynnik olśnienia, oznaczany symbolem UGR. W pomieszczeniach biurowych powinien wynosić nie więcej niż 19. – O tym, czy taki będzie decyduje odpowiednio dobrana moc lampy i optyka. W naszych rozwiązaniach z serii „em-Biuro” jest tak dobrany rodzaj optyki, żeby UGR był na poziomie poniżej 19 – mówi Robert Woźniak, prezes firmy Micoled. – Dzięki zastosowanemu dyfuzorowi światło jest tak rozproszone, że nie powoduje efektu olśnienia. Oczywiście musimy również podczas projektowania oświetlenia w danym pomieszczeniu odpowiednio dobrać  moc oprawy, bo jeśli nie zadbamy o to, współczynnik będzie wyższy – uzupełnia.

 

Robert Woźniak dodaje, że dodatkowym atutem nowoczesnych opraw Micoled jest to, że przy odpowiednim doborze opraw, efekt olśnienia
w pomieszczeniach biurowych praktycznie nie istnieje. – Co więcej, dzięki naszym rozwiązaniom można ograniczyć ilość zastosowanych lamp, bo mają wysoką sprawność. Dysponujemy rozwiązaniami, dzięki którym uzyskujemy skuteczność świetlną oprawy na poziomie 140 lm/W, a nawet więcej. To znacznie lepiej, niż stosowane dotąd w wielu miejscach świetlówki – podkreśla. – Nowoczesne panele LED są znacznie wydajniejsze niż dotychczas stosowane „jarzeniówki”, dzięki czemu trzy lampy tradycyjne można zastąpić dwoma naszymi (przy układzie odpowiednio dobranym przez projektantów). To oznacza znaczącą oszczędność – dodaje.

 

Zdrowo i oszczędnie

Decyzja o wymianie oświetlenia na odpowiednio dopasowane oprawy nowej generacji przynosi oszczędność przy zakupie, ale też później, w czasie użytkowania – skoro bowiem do uzyskania skutecznego strumienia świetlnego potrzeba mniejszej mocy, rachunki za prąd będą znacząco niższe. – Trzeba wziąć pod uwagę żywotność takiej lampy: fluorescencyjne wymieniamy co kilka miesięcy, a żywotność solidnych paneli LED jest oceniana na około 10 lat użytkowania (to jest ok 35'000 godzin pracy w biurze) – tłumaczy prezes firmy Micoled.

 

Żeby zaś skutecznie przyjemne połączyć z pożytecznym (czyli wysokość rachunków ze zdrowiem pracowników), warto się zastanowić nad zastosowaniem jeszcze jednego nowoczesnego urządzenia. – Skoro barwa zbliżona do 4000 K jest najbardziej przyjazna człowiekowi, a w nowo budowanych biurowcach dba się o przeszklone powierzchnie, które zapewniają dostęp światła słonecznego, warto zastosować czujniki natężenia oświetlenia – mówi Robert Woźniak. – Kiedy czujnik wyłapie, że mamy za wysokie natężenie oświetlenia docierające z zewnątrz, automatycznie obniży strumień światła oraz zużycie energii niezbędnej do oświetlenia wnętrza – tłumaczy.

Dzięki takiemu rozwiązaniu cały czas dysponujemy optymalnym dla ludzkiego zdrowia oświetleniem przy optymalnym poborze energii.

Prezes Micoled podkreśla, że właśnie z myślą o takim komforcie projektowane były oprawy z serii „em-Biuro Panel” w opcji z możliwością prostego sterowania 0-10V. – Przez dodatkowe czujniki natężenia oświetlenia można uzyskać dodatkowe, wymierne korzyści, bo lampy są na bieżąco powiadamiane, z jaką mocą świecić, by dopasować się do panujących warunków oświetleniowych – mówi.

 

Fachowcy najlepiej zadbają o nasze oczy

Zostaje jeszcze jedna wątpliwość: jak to wszystko odpowiednio zestawić? Na rynku są dostępne  specjalistyczne programy komputerowe, które umożliwiają wykonanie symulacji: jak konkretne oprawy będą się sprawdzały w konkretnej przestrzeni biurowej. Alternatywą, skorzystanie z której sugeruje Robert Woźniak, jest sięgnięcie po wsparcie profesjonalnych projektantów oświetlenia. – Pomieszczenia biurowe budowane wiele lat temu nie zawsze zapewniały tak dużą ilość światła naturalnego, jak te powstające dzisiaj. Fachowiec będzie wiedział, co wziąć pod uwagę, żebyśmy dokonali optymalnego wyboru – wyjaśnia prezes firmy Micoled. 

 

 

Lange Łukaszuk jest wyłącznym przedstawicielem w Polsce 20 wiodących światowych marek w branżach: elektronarzędziowej, narzędziowej, elektrotechnicznej i oświetleniowej. Jako pierwszy wprowadził do Polski szereg renomowanych producentów, jak Steinel, Panasonic, Starmix, Collomix, Proxxon czy Wolfcraft. Od 30 lat strategia rozwoju polega na rozbudowie oferty o produkty tylko wysokiej klasy. Lange Łukaszuk wprowadza na polski rynek również rozwiązania innowacyjne i przyszłościowe technologie w różnych kategoriach produktowych. Jest pionierem w dziedzinach m.in. opalarek oraz pistoletów klejowych. Firma działa na terenie całego kraju, zaopatrując blisko 30 punktów partnerskich oraz ponad 1000 sklepów specjalistycznych i marketów budowlanych. Dla wielu grup asortymentowych jest wiodącym dystrybutorem na polskim rynku narzędziowym.

 


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

PREXPERT

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl