Budownictwo mieszkaniowe gotowe na certyfikację HQE


2016-09-02
Zgodnie z wynikami ostatniego raportu Polish Green Building Council, liczba certyfikowanych budynków w Polsce dynamicznie rośnie. Mimo, iż do tej pory zielone certyfikaty dominowały głównie w obszarze budownictwa komercyjnego, pojawiają się już pierwsze certyfikacje budynków mieszkaniowych.

Wraz z nimi popularyzacja międzynarodowego certyfikatu posiadającego schemat dedykowany dla tego rodzaju nieruchomości czyli certyfikacji HQE.

Głównym powodem, dla którego inwestorzy coraz chętniej szukają przewagi konkurencyjnej w zrównoważonym budownictwie, jest zmiana świadomości i wymagań zarówno po stronie budującego nowe osiedla mieszkaniowe jak i przyszłego użytkownika nieruchomości. Wśród czynników decydujących o wyborze, kupnie bądź wynajmie mieszkania obok atrakcyjnej lokalizacji i ceny równie ważna staje się gwarancja bezpieczeństwa oraz komfortu. – Polscy konsumenci dostrzegają niebagatelne znaczenie jakości życia w kompleksach mieszkaniowych, co w połączeniu z rosnącą świadomością korzyści dla ich zdrowia i portfela sprawia, że na rynku będą poszukiwane inwestycje deweloperskie, których jakość została potwierdzona certyfikatem zrównoważonego budownictwa – prognozuje Agnieszka Surma, Audytor HQE w DEKRA Polska.

W tą nową potrzebę idealnie wpasowuje się ocena nieruchomości mieszkaniowych według schematu HQE, który mierzy wpływ budynku na środowisko, między innymi, stopień zużycia energii i wody, ilość wytwarzanych odpadów czy jakość użytych materiałów.

Jednak główną zaletą certyfikacji HQE jest jej ukierunkowanie na człowieka. Zdrowie i komfort użytkowników stanowią aż 50% wszystkich celów certyfikacji co ma bezpośredni wpływ na liczbę korzyści dla użytkowników nieruchomości. Schemat HQE obliguje dewelopera do zadbania o miłe i przyjazne otoczenie budynku, w którym nie tylko wygodniej się mieszka, ale także lepiej wypoczywa po pracy. Ważne są miejsca wyznaczone dla dzieci, takie jak plac zabaw dla najmłodszych oraz miejsca umożliwiające aktywność fizyczną również dla dorosłych.

Zapewnienie komfortowej przestrzeni to także odpowiednia orientacja i układ mieszkań oraz optymalizacja ilości światła dziennego i widoków.

HQE kładzie także nacisk na jakość powietrza we wnętrzach. Z tego powodu schemat HQE zobowiązuje dewelopera do zastosowania w procesie budowy odpowiednich materiałów, które nie będą miały negatywnego wpływu na stan zdrowia oraz odpowiedniego wywietrzenia i przeprowadzenia pomiarów powietrza w mieszkaniach przed oddaniem ich do użytkowania. Kolejnym wymogiem certyfikacji jest przeprowadzenie, już na etapie projektowym, analizy komfortu termicznego, gdyż jak dowiedziono samopoczucie człowieka zależy także od poczucia komfortu cieplnego stąd temperatura i wilgotność powietrza muszą być dla niego przyjazne.

Następnym aspektem jest dbałość o jakość przestrzeni, która przejawia się, między innymi, w niwelowaniu wpływu ekspozycji elektromagnetycznej na zdrowie człowieka. Jest to zagrożenie, którego nie widzimy i nie czujemy, jednak jest szczególnie niebezpieczne, ponieważ nasycenie środowiska falami elektromagnetycznymi wytwarzanymi przez urządzenia elektryczne stale rośnie. Schemat HQE dba, by układ pomieszczeń zapewniał zlokalizowanie wszelkich źródeł pól np. liczników energii elektrycznej czy szybów windowych jak najdalej od miejsc długiego przebywania.

Schemat HQE skłania dewelopera do analizy źródeł hałasu, zarówno tych zewnętrznych pochodzących choćby od ruchliwych ulic, jak również wewnętrznych pochodzących przykładowo od pionów instalacyjnych czy szybów windowych. Czynniki te rozważane są z uwagi na zapewnienie komfortu akustycznego użytkowników, w szczególności w pomieszczeniach przeznaczonych na sypialnie.

Obligatoryjne jest  wdrożenie rozwiązań mających na celu zapewnienie mieszkańcom bezpieczeństwa, np. kontrolę dostępu czy wyposażenie mieszkań na parterze np. w rolety zewnętrzne.

Oczywiście schemat HQE to także ukierunkowanie na efektywność środowiskową budynków. Aby uzyskać certyfikat wymagane jest opracowanie dynamicznej symulacji termicznej, która ma umożliwić optymalizację zużycia energii oraz otrzymanie wskaźnika zapotrzebowania na energię pierwotną niższego od wymaganego warunkami technicznymi o około 20 - 40%. Wiąże się z tym również zastosowanie przegród zewnętrznych i stolarki okiennej o wyższych współczynnikach izolacyjności.

Punktowane są rozwiązania energooszczędne: windy z zastosowaniem energooszczędnych systemów napędowych, oświetlenie LED czy oświetlenie ciągów komunikacyjnych nie działających w sposób ciągły. Przykładowe rozwiązania to oświetlenie korytarzy i klatek schodowych załączane za pomocą czujek ruchu, strefowane po max. 100m2 z systemem wyłączania czasowego.

Dodatkowe punkty przyznawane są za instalację paneli solarnych do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, czy też zagospodarowanie wody deszczowej np. w oczku wodnym.

Deweloper zobowiązany jest do zachęcenia mieszkańców, aby korzystali z alternatywnych środków transportu poprzez zaprojektowanie ścieżek rowerowych i stojaków na rowery, czy też stacji do ładowania samochodów z napędem elektrycznym.

Zastosowanie powyższych rozwiązań przekłada się na niższe rachunki za energię i ogrzewanie dla przyszłych użytkowników. Tak więc uzyskanie przez dewelopera certyfikatu HQE jest dla Klientów nie tylko gwarancją wyższej jakości przestrzeni i bezpieczeństwa, ale także niższych opłat z tytułu użytkowania swojej nieruchomości.

– Wielu deweloperów obawia się wdrożenia certyfikacji do swoich projektów sądząc, że znacząco zwiększy to koszt inwestycji. Jednak bazując na analizie wykonanej we Francji dla projektów mieszkalnych, całkowity wzrost kosztów dla dewelopera nie przekracza 1% kosztów inwestycji, co potwierdzają także wyniki projektów deweloperskich, które dotychczas uzyskały certyfikat na naszym rodzimym rynku. Ponadto, wprowadzenie certyfikacji na początkowym stadium inwestycji pozwala zminimalizować  koszty dodatkowe – informuje Agnieszka Surma.

Obecnie jedyną firmą uprawnioną do przeprowadzania certyfikacji HQE na terenie Polski jest DEKRA Polska, która na podstawie umowy z jednostką certyfikacyjną Cerway jest odpowiedzialna za całościowe zarządzanie procesem certyfikacji oraz szkolenie specjalistów zaangażowanych w projekt.

Zakres certyfikacji HQE wynikający z partnerstwa DEKRA i Cerway obejmuje nowe budynki mieszkalne oraz budynki komercyjne, zarówno nowe jak i będące w trakcie eksploatacji.

 


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Grupa DEKRA w Polsce
http://dekra.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl