Czy cukrzyca ciążowa jest niebezpieczna?


Czy cukrzyca ciążowa jest niebezpieczna?
2016-04-06
Rozpoznanie cukrzycy w czasie ciąży, dla przyszłej matki zwykle jest wydarzeniem dosyć stresującym. Nasuwa się wówczas pytanie, czy dziecko nie zarazi się cukrzycą, bądź czy urodzi się zdrowe. Konieczne jest zatem udanie się do diabetologa, który pokieruje dalszym leczeniem.

Jak każda choroba, również cukrzyca ciążowa nieleczona bywa niebezpieczna. Konieczne jest zasięgnięcie opinii lekarza diabetologa, który nakreśli odpowiednią dietę. Przyczyn powstania cukrzycy w czasie ciąży jest wiele, jednak dotyczą one zaledwie 4-5% wszystkich ciąż.

Przeczytaj również:

Czym jest cukrzyca ciążowa?

Jest to podwyższony poziom węglowodanów we krwi, który został rozpoznany po raz pierwszy w czasie ciąży.

Jakie są przyczyny choroby?

Ciąża jest dla kobiet okresem, w którym znacznej zmianie ulega gospodarka hormonalna. Odbija się to także w zaburzeniach przyswajania glukozy. Niektóre hormony produkowane przez łożysko pomagają w dostarczaniu substancji odżywczych do płodu. Inne chronią matkę, kontrolując i ograniczając ewentualne spadki poziomu cukru we krwi, tym samym wpływając na poziom insuliny. Z kolei trzustka, odpowiedzialna za produkcję insuliny, a tym samym kontrolę poziomu cukru we krwi, może nie radzić sobie z produkcją hormonu. Taka sytuacja powoduje, że zawartość cukru we krwi wzrasta, co w końcowym rezultacie powoduje powstanie cukrzycy ciążowej.

Jakie są objawy i kto jest narażony na cukrzycę ciążową?

Cukrzyca ciążowa czasami rozwija się bezobjawowo, dlatego ważne jest, aby w każdym okresie ciąży przeprowadzać odpowiednie badania, które pozwolą już we wczesnym okresie wykryć chorobę. Wśród objawów dominują zawroty głowy, wzmożone pragnienie, zmęczenie, przyrost wagi, częste oddawanie moczu. W przypadku wystąpienia tych objawów należy koniecznie udać się do lekarza diabetologa.

Kto jest narażony na wystąpienie cukrzycy ciążowej? Kobiety, które przed ciążą mogły mieć nadwagę, podwyższony poziom cukru, w rodzinie ktoś chorował na cukrzycę, występowanie cukrzycy podczas poprzedniej ciąży, urodzenie dużego dziecka.

Diagnoza i leczenie

Ważne jest, aby z problemem udać się do lekarza, gdyż nieleczona cukrzyca ciążowa może mieć wpływ na prawidłowy rozwój płodu. Dziecko rodzi się zbyt duże, może posiadać różne wady rozwojowe. Diagnoza choroby nie jest trudna, przeprowadza się test, który określa patologię przyswajania cukru.

Leczenie cukrzycy odbywa się głównie na podstawie stosowanej diety, którą zaleca lekarz diabetolog. Przeprowadza się także odpowiednie badania, które wskazują czy stosowana dieta jest skuteczna czy nie. Po urodzeniu dziecka cukrzyca ciążowa mija samoistnie, gdyż gospodarka hormonalna wraca do stanu sprzed ciąży.

Nadesłał:

artar

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl