Czy rózni się adwokat od radcy?


Oceń artykuł Zobacz ranking
Przepisz powyższy kod i oceń artykuł »
2018-05-10
Podczas gdy w większości państw nie stanowi to żadnego problemu, w Polsce prawa radcy prawnego i adwokata nie są jednakowe. Ale właściwie dlaczego? Najpierw warto sprawdzić, na czym polega różnica między radcą prawnym i adwokatem.

Bardzo często bywa tak, że w sprawach powiązanych z postępowaniem prawnym lub jakimikolwiek kruczkami potrzebujemy pomocy wyspecjalizowanego prawnika. Szukamy wówczas wskazówek w Internecie, na przykład wpisując do wyszukiwarki: „adwokat Kraków”. Czy jeżeli pośród wyników pojawi się radca prawny, oznacza to, że spotkaliśmy się na swojej drodze z mniej biegłym specjalistą albo osobą bez uprawnień adwokackich? Otóż wcale tak nie jest.

Pełnienie zawodu prawnika zostało szczegółowo sformułowane oraz uregulowane przepisami zatwierdzonymi w ustawie Prawo o adwokaturze. Mieści ona między innymi artykuły ustalające normy przystępowania do egzaminu na aplikację, reguły działania samorządu adwokackiego, a także prowadzenia działalności gospodarczej przez adwokatów. Z niniejszej regulacji wynika też szczegółowy zakres obowiązków i uprawnień prawnika. Wiemy dzięki temu, że adwokat będzie mógł udzielać porad prawnych, składać opinie prawne, tworzyć plany aktów i występować przed sędziami lub wszelkimi urzędami

Sprecyzowany zakres obowiązków oraz uprawnień radcy prawnego także jest sformułowany w krajowym prawie. Dokładne regulacje tych kwestii zostały spisane w ustawie o radcach prawnych. Zrozumiemy z niej, że główną różnicą między tymi dwoma urzędami jest prawo do reprezentowania we wszelkich sprawach karnych czy karnoskarbowych ‒ tego radca prawny wykonać nie może. Wszystkie inne procedury wiążące się z pomocą prawną są tak naprawdę równorzędne.

Nadesłał:

Dabali777

Wasze komentarze (0):


Przepisz kod:
Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl