Czy wiesz wszystko o rozszerzaniu diety?


2017-07-19
Maluch zaczyna wkładać rączki do buzi, pomlaskuje i interesuje się tym, co jedzą inni. Czy to już czas, aby wprowadzić do jego jadłospisu pokarmy inne niż mleko mamy?

Maluch zaczyna wkładać rączki do buzi, pomlaskuje i interesuje się tym, co jedzą inni. Czy to już czas, aby wprowadzić do jego jadłospisu pokarmy inne niż mleko mamy? Zanim przyjdzie moment rozszerzania diety, warto się do niego dobrze przygotować i poznać najważniejsze zasady, którymi każdy opiekun powinien się kierować, aby kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe u niemowlęcia.

Rodzice chcą jak najlepiej dbać o prawidłowy rozwój swojego dziecka. Przejawia się to również w sposobie żywienia niemowlęcia – już w okresie ciąży. Następnie, na etapie karmienia piersią, mama podaje dziecku najlepszy pokarm, swoje mleko, który zaspokaja potrzeby młodego organizmu. Bardzo ważne, aby również podczas rozszerzania diety opiekunowie podawali mu żywność dopasowaną do etapu rozwoju maluszka.

To właśnie w okresie 1000 pierwszych dni, liczonym od poczęcia przez pierwsze lata życia, sposób żywienia jest jednym z najważniejszych czynników mających wpływ na zdrowie dziecka teraz i w przyszłości. Również w tym czasie kształtują się mechanizmy odpowiedzialne za prawidłowy rozwój niemowlęcia.

Odpowiedni moment, czyli jaki?

Rozszerzanie diety jest ważnym procesem. Niemowlę spożywało do tej pory wyłącznie mleko mamy. Teraz pozna nowe smaki, a już niedługo pokarmy stałe będą stanowiły ważną część jego codziennego jadłospisu. To w tym czasie kształtują się nawyki żywieniowe i preferencje smakowe maluszka. Od tego, jakie produkty pojawią się w jego diecie, będą zależały przyszłe wybory żywieniowe. Warto obserwować malucha. Wysyła on sygnały, które świadczą o tym, że jest gotowy na przygodę z nowymi smakami:

·         próbuje sięgać po jedzenie,

·         jest zainteresowany tym, co jedzą inni,

·         wkłada do buzi piąstkę, paluszki lub inne przedmioty,

·         pomlaskuje lub wykonuje ruchy przypominające gryzienie.

Pojedyncze sygnały nie zawsze świadczą o tym, że dziecko ma ochotę na posiłek. Jeśli te zachowania pojawią się kilkukrotnie, to znak, że czas zapoznać malucha z pokarmami innymi niż mleko mamy.

Eksperci zalecają, aby rozszerzanie diety rozpocząć nie wcześniej niż po ukończeniu przez niemowlę 17. tygodnia życia i nie później niż w 26. tygodniu. To ważne, ponieważ w drugim półroczu życia mleko mamy przestaje w pełni zaspokajać zapotrzebowanie dziecka, np. na energię, ważną do prawidłowego rozwoju i wzmożonej aktywności fizycznej.

Czy kolejność produktów ma znaczenie?

Każdy człowiek rodzi się z preferencją do smaku słodkiego. Jeśli pozna ten smak jako pierwszy, utrwali się jego upodobanie do słodkich potraw. Właśnie dlatego rozszerzanie diety powinno się rozpocząć od warzyw. Podanie ich w pierwszej kolejności sprawi, że maluch zaakceptuje ich smak, który jest mniej słodki od owoców. Co więcej, może to wpłynąć na większe spożycie warzyw w przyszłości. To ważne, ponieważ już teraz, jak pokazują badania, aż 88% dzieci po 1. roku życia każdego dnia spożywa za mało warzyw[1]. Jeśli dziecko pozna już pojedyncze warzywa, można mu podać owoce, a następnie pożywne kaszki. Po pierwszych warzywach i owocach do diety trafią kaszki, które są ważnym źródłem energii. Przykładem są kaszki zbożowe BoboVita, które, przygotowane zgodnie z rekomendowanym sposobem przyrządzania, stanowią pełnowartościowy posiłek – idealną kompozycję zbóż i mleka modyfikowanego – w wielu pysznych smakach.

Jeszcze przed rozpoczęciem rozszerzania diety warto zapoznać się ze schematem żywienia niemowląt, który został opracowany przez ekspertów. To wskazówki i zalecenia dotyczące żywienia dziecka w 1. roku życia – zalecana liczba i rodzaj posiłków, ich wielkość, itp.

Dlaczego kaszki są ważnym elementem diety?

Zboża są ważnym elementem prawidłowo zbilansowanej diety – zarówno w życiu dorosłym, jak i w okresie pierwszych lat życia. To również ważne źródło energii, która w przypadku niemowlęcia i małego dziecka jest niezbędna dla intensywnie rozwijającego się mózgu oraz wzmożonej aktywności fizycznej. Kiedy maluch jest już gotowy na poznanie smaku zbóż, nie oznacza to, że powinien próbować tych przeznaczonych dla dorosłych. Kasze czy produkty zbożowe dla starszych konsumentów mogą być nieodpowiednie dla najmłodszych. Dlaczego? Nie spełniają one tak restrykcyjnych norm jakości, jak kaszki przeznaczone specjalnie dla niemowląt i małych dzieci. Wrażliwe organizmy wymagają dopasowanego sposobu żywienia, dlatego produkty im podawane powinny być bezpieczne i odpowiedniej jakości. Jeśli kaszka posiada na opakowaniu oznaczenie wieku, od jakiego można podać ją dziecku, oznacza to, że jest przeznaczona właśnie dla tej wymagającej grupy najmłodszych konsumentów. To gwarancja, że została przygotowana ze zbóż uprawianych specjalnie dla niemowląt, nie zawiera konserwantów i barwników, a jej skład i konsystencja są dopasowane do wyjątkowych potrzeb dziecka.

Jaką kaszkę wybrać na początek?

Wskazania wieku umieszczone na opakowaniu oznaczają, że skład produktu odpowiada najnowszym zaleceniom żywieniowym.

·         Kaszki po 4. miesiącu życia są idealne na początek rozszerzania diety. To delikatne i proste receptury, odpowiednie, aby maluch poznał smak zbóż.

·         Kaszki po 6. miesiącu życia są odpowiednie dla dzieci, które są gotowe na odkrywanie nowych zbóż i różnorodnych smaków.

 

 



[1] Raport z badania „Kompleksowa ocena sposobu żywienia dzieci w wieku od 5. do 36. miesiąca życia” – badanie ogólnopolskie 2016 rok, Weker H., Socha P., wsp., Instytut Matki i Dziecka, Warszawa 2017.

 


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Alert Media

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl