Dbajmy o nasze kości


Dbajmy o nasze kości
2016-04-16
Szkielet stanowiący podstawę naszego ciała, jest zbudowany z kości. Na pierwszy rzut oka stanowi on najstabilniejszy element organizmu, jednak i on może być kruchy i łatwo ulegać uszkodzeniom.

Kości powstają w procesie kostnienia, który zaczyna się w życiu płodowym i trwa aż do osiągnięcia dojrzałości przez organizm. U człowieka następuje to po 20 roku życia. Bardzo ważne jest dostarczanie do organizmu w tym okresie odpowiednich ilości wapnia.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

Kości cechują się zdolnościami regeneracyjnymi, które jednak tracą wraz z wiekiem. U młodych i zdrowych osób, do około 30 roku życia, kości są mocne, zawierają dużą ilość składników mineralnych, ale po tym okresie pojemność masy kostnej oraz jej gęstość zaczyna spadać.

Kręgosłup zaczyna być coraz mniej wytrzymały, może ulegać wykrzywianiu,kości stają się bardziej kruche i dużo częściej dochodzi do ich złamań. Od tego momentu przeważają procesy wymierania komórek. Ze względu na zakończony proces wzrostu występują trudności w wytworzeniu się zrostu z czym np. nie ma problemów u dzieci.

Naturalne procesy osłabiania tkanki kostnej w znacznym stopniu są przyspieszane przez niedobór wapnia w organizmie. Ważnym składnikiem budującym kość jest siatka kolagenowa z kryształami soli wapnia. Kiedy ta sieć staje się nieregularna i rzadka, a jednocześnie maleje w niej zawartość zawiązków wapnia, oznacza to spadek masy kostnej i rozwój osteoporozy (zrzeszotnienia kości). Kości stają się kruche, porowate i lekkie. Obniżeniu ulega gęstość tkanki kostnej, a co za tym idzie, jej wytrzymałość na czynniki zewnętrzne. Bardzo łatwo wtedy o złamania.

Dodatkowymi czynnikami wpływającymi na osłabienie kości są: palenie papierosów, nadmierna ilość soli w pożywieniu, częste picie kawy i alkoholu, nadwaga, brak ruchu oraz nieodpowiednia dieta.

Osteoporoza dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. U panów proces ten rozpoczyna się jednak o 10-15 lat później. Przez wiele lat choroba ta nie daje żadnych objawów, a jej pierwszym sygnałem staje się np. złamanie kości podczas niegroźnego z pozoru upadku.

Aby zapobiegać osłabianiu naszych kości i w znacznym stopniu spowolnić rozwój osteoporozy, trzeba jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu, dużo spacerować, regularnie odpoczywać i wysypiać się. Przede wszystkim należy racjonalnie się odżywiać (najlepiej pięć niewielkich posiłków dziennie, bogatych w owoce, warzywa i nabiał, a ubogich w tłuszcze zwierzęce).

Polecamy konsultacje: fizjoterapeuta wrocław 

W diecie niezwykle ważny jest wapń, szczególnie w wieku dorastania, dla kobiet w ciąży, karmiących, po menopauzie oraz ogólnie po 65 roku życia. Jeśli nie jesteśmy w stanie dostarczać do organizmu odpowiedniej ilości wapnia z pożywieniem, należy stosować suplementy diety. Bardzo ważna jest też dostarczanie organizmowi witaminy D, która znacznie zwiększa poziom przyswajania wapnia przez organizm.


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

JoannaS

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl