Dlaczego warto jeść owoce sezonowe?


Oceń artykuł Zobacz ranking
Przepisz powyższy kod i oceń artykuł »
Dlaczego warto jeść owoce sezonowe?
2017-10-15
Z żywieniowego punktu widzenia, największą wartość odżywczą mają owoce dojrzewające w słońcu. Najwięcej witamin mają w sobie w momencie, kiedy osiągają tzw. dojrzałość spożywczą.

Ta również przyczynia się do ich najlepszych walorów smakowych. Sprawdźmy zatem jakie właściwości odżywcze dla naszego organizmu mają owoce sezonowe oraz którymi powinniśmy się szczególnie zajadać.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Kafito.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

Witaminy i minerały

Polskie owoce sezonowe, ze względu na ich cenne wartości odżywcze, często stosowane są do leczenia poszczególnych chorób. Sok z czarnych czereśni kojąco działa w dolegliwościach chorób wątroby i pęcherzyka żółciowego. Do leczenia chorób oczu i nerek stosowane są czarne jagody, a na regulowanie trawienia i leczenia chorób przewodu pokarmowego stosuje się wiśnie, czereśnie, jabłka i winogrona. Melony natomiast stosuje się w chorobach nerek i dróg moczowych, a morele i maliny w anemii.

Czereśnie

Szczególnie polecane są osobom z niedoborem żelaza i cierpiącym na niedokrwistość. Regulują pracę wątroby i żołądka oraz działają antyinfekcyjnie, antyreumatycznie, antyartretycznie, antytoksycznie i przeczyszczająco.

Wiśnie

W wiśniach możemy odnaleźć w dużych ilościach miedź, potas, żelazo i magnez. Niedobór miedzi jest częstą przyczyną anemii u dzieci i kobiet w ciąży. Dlatego tak ważne jest utrzymanie jej na stałym, wysokim poziomie. Miedź zawarta w wiśniach ma wpływ na wytwarzanie w organizmie białka, zwanego ceruloplazminą, które przyczynia się do wytwarzania krwinek czerwonych.

Wiśnie możemy stosować również podczas leczenia każdego zimowego przeziębienia. Obniżają one gorączkę, dezynfekują drogi oddechowe i pomagają w wypadku suchego kaszlu. Ponadto działają kojąco przy kłopotach z drogami moczowymi.

Truskawki

Zawierają w sobie duże ilości cukrów, kwasy organiczne, bardzo dużo witaminy C oraz sole żelaza, fosforu, wapnia, manganu i kobaltu. Są idealnym składnikiem w dietach odchudzających ze względu na niską zawartość kalorii. Pomagają w chorobach serca i krążenia.

Porzeczki

Obie porzeczki (czerwona i czarna) zawierają witaminy C (w szczególności), B1, B2, niacynę, witaminy PP i K, prowitaminę A, pektyny, garbniki, antocyjany i sole mineralne (wapń, fosfor, żelazo, magnez i miedź).

Warto również przeczytać: oczyszczanie organizmu 

Mogą być używane, jako lek moczopędny, napotny, przeciwartretyczny i wzmacniający. Ponadto świetnie się sprawdzają w leczeniu anginy, gośćca, reumatyzmu, migreny, miażdżycy, zaćmy, zapaleniu gruczołu krokowego czy wypadaniu włosów. Ich liście zalecane są w chorobach przebiegających z zastojem moczu i obrzękami oraz służą do pobudzania kory nadnerczy.

Nadesłał:

Sklep ekologiczny
http://www.ekoplace24.pl/

Wasze komentarze (0):


Przepisz kod:
Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl