Do czego służy koło zębate?


Do czego służy koło zębate?
2016-03-21
Koła zębate znajdują zastosowanie w przeróżnych mechanizmach, od przemysłu zegarmistrzowskiego zaczynając ( tradycyjne zegarki mechaniczne z obrotowymi wskazówkami) przez przemysł samochodowy i lotniczy do wielkich turbin wszelkiego rodzaju oraz w przeróżnych układach napędowych.

Koła zębate znajdują również zastosowanie w maszynach rolniczych i urządzeniach gospodarstwa domowego. Jak sami więc widzimy istnieje wiele różnych możliwości zastosowania koła zębatego w codziennym życiu. W zależności od zastosowania od koła zębatego oczekuje się różnej wytrzymałości. Aby prawidłowo dobrać koło zębate trzeba zrozumieć zasadę pracy kół oraz ustalić jego odpowiednie wymiary a także wykonać je z należytą dokładnością i prawidłowo zamontować w urządzeniu. Od współpracujących par kół zębatych wymaga się równomiernego przenoszenia ruchu, niezawodności w przenoszeniu ruchu, bez hałaśliwej pracy oraz jak najdłuższej szeroko rozumianej żywotności, czyli zdolności eksploatacji co w dużej mierze zapewnia nam właśnie zastosowanie przekazu mechanicznego siły, czyli mechanizmu z zastosowaniem kół zębatych.

 

Zastosowanie koła zębatego w codziennym życiu

Koło zębate zastosowane jest na przykład w mechanizmie przełożenia napędu z pedałów wprawianych w ruch przez człowieka na koła roweru. W zależności od wielkości zastosowanych kół zębatych użytkownik odczuwa większy lub mniejszy opór stawiany przez koła co ma odzwierciedlenie w prędkości przemieszczania się roweru z rowerzystą. Na tym przykładzie najłatwiej pokazać zależność w użytkowaniu sprzętu od wybrania optymalnego przełożenia w przenoszeniu napędu. Jeżeli w parze współpracujących kół zębatych napędzane koło będzie znacznie mniejsze niż koło napędzające to uzyskany w ten sposób ruch będzie płynny i bardzo elastyczny.

 

Zastosowanie koła zębatego w przemyśle

Koła zębate w przemyśle najczęściej wykorzystywane są w maszynach precyzyjnej obróbki materiałów. Współpracują one wtedy zazwyczaj z listwą zębatą, wytwarzając wspólnie w ten sposób napęd umożliwiający przemieszczanie maszyny względem obrabianego materiału. Dzięki zastosowaniu kół zębatych ruch służący do przemieszczania jest elastyczny i podawany w równomierny sposób, pozwalający w ten sposób otrzymać dużą precyzję w działaniu urządzenia.

 

Zastosowanie koła zębatego w napędach

Koła zębate w napędach najczęściej spotykane są w rożnego rodzaju mechanizmów zmiany przełożenia. W pojazdach silnikowych mechanizm ten potocznie nazywany jest skrzynią biegów. Za pomocą wspólnego zazębiania się odpowiedniej wielkości kół zębatych mamy możliwość sprawnego wykorzystania potencjału oferowane przez napędzany silnik w całym zakresie pracy. W napędach koła zębate możemy również znaleźć w mechanizmach różnicowych rozdzielających moment obrotowy na poszczególne koła w zależności od zapotrzebowania w sposób umożliwiający zachowanie precyzji prowadzenia i kontroli nad pojazdem. Dzięki takiemu rozwiązaniu eliminujemy straty wywołane przez nieprawidłowe rozdzielenie ruchu na poszczególne elementy.

 


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ebmia_pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl