Dwa akceleratory dla szpitala w Gorzowie


Dwa akceleratory dla szpitala w Gorzowie
2017-07-17
Dzięki zmianie w planie działania Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim będzie mógł zakupić 2 akceleratory na potrzeby powstającego Ośrodka Radioterapii.

Budowa Ośrodka Radioterapii w Gorzowie Wlkp. to jedna z priorytetowych inwestycji w ochronie zdrowia w Lubuskiem. Będzie to jedyna placówka tego typu w tej części województwa. O inwestycji tej pisaliśmy już na łamach medinwestycje.pl. Szpital w Gorzowie otrzymał silne wsparcie ze strony władz wojewódzkich. Zarząd Województwa Lubuskiego w 2016 r.. roku zdecydował o dofinansowaniu budowy Ośrodka w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020 kwotą 21,6 mln zł. – Oprócz tego Szpital dostał też środki z budżetu województwa. Przeznaczyliśmy na tzw. wkład własny 8 mln zł. Brakowało jednak źródła finansowania zakupu wyposażenia, w tym najważniejszych urządzeń: akceleratorów – wyjaśnia Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa.

Wsparcie z POIiŚ

Mimo tak dużego wsparcia oraz 19,3 mln zł pochodzących z budżetu samego szpitala, niezbędne były dodatkowe środki, które pozwoliłyby na zakup wyposażenia, m.in. bardzo kosztownych akceleratorów.  Szpital liczył na środki z Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Jednak Ministerstwo Zdrowia ogłosiło w 2017 roku konkurs jedynie na wymianę starych (ponad 10-letnich) urządzeń w istniejących już ośrodkach radioterapii w Polsce. – Pojawiła się możliwość uzyskania wsparcia ze środków centralnych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wymagało to jednak uzyskania zgody Komitetu Sterującego. Komitet przyjął zmiany w planie działań. Oznacza to, że Szpital w Gorzowie dostanie 17 mln zł na zakup akceleratorów – dodaje E. Polak. Łączny koszt zakupu i montażu akceleratorów sięgnie ponad 20 mln zł.

Powstaną oddziały kliniczne

W ramach Ośrodka Radioterapii w Gorzowie Wlkp. powstaną poradnie specjalistyczne z zakresu leczenia onkologicznego (radioterapeutyczna, chirurgii onkologicznej, ginekologii onkologicznej, hematologiczna, psychoonkologii/leczenia bólu), oddział radioterapii na 25 łóżek oraz hostel na 26 łóżek. Budowa placówki powinna potrwać około półtora roku i pozwoli na rozwój oddziału hematologii i Zakładu Medycyny Nuklearnej, które w najbliższym czasie mają szansę stać się jednostkami klinicznymi. Szpital w Gorzowie nawiązał już współpracę z Uniwersytetem Zielonogórskim. 

W skrócie: 

  • Ośrodek Radioterapii w Gorzowie Wlkp. Uzyska wsparcie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na zakup dwóch akceleratorów.  
  • Inwestycja pochłonie 20 mln zł z czego dofinansowanie wyniesie 17 mln zł
  • Całą budowa ośrodka wraz z zakupem wyposażenia będzie kosztować blisko 66 mln zł 

 Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Medinwestycje.pl
http://www.medinwestycje.pl/

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl