Działanie masażu klasycznego i dostępne techniki


Działanie masażu klasycznego i dostępne techniki
2017-03-28
Masaż klasyczny był od dawna metodą leczenia wielu schorzeń, jednakże do rozwoju tejże techniki przyczynił się przede wszystkim Holender Johan Mazger.

Ten rodzaj masażu nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań, a podczas zabiegu pacjent oprócz przykrytych ręcznikiem części intymnych jest całkowicie nagi. Jakie działanie ma masaż klasyczny i na czym polega?

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:



Techniki masażu klasycznego

Na samym początku każdego zabiegu masażu klasycznego pacjenci są przygotowywani do niego poprzez głaskanie. Polega to na przykładaniu do ciała pacjenta dłoni ze stała siłą, za pomocą wewnętrznej strony ręki, stroną grzbietową lub opuszkami palców. Masażysta przechodzi z głaskania powierzchownego do głaskania głębokiego. Kolejnym krokiem jest miejscowe rozcieranie tkanek, co jest szczególnie korzystne w przypadku stłuczeń i skręceń. Tutaj stosowane są ruchy koliste lub spiralne, polegające na obrotowym przesuwaniu rąk wzdłuż ciała. Dalej jest wyciskanie, które polega na wykonywaniu przez masażystę ruchu o stałym nasileniu. 

Kolejną częścią masażu klasycznego jest ugniatanie, które zajmuje prawie 50% całego zabiegu. Masażysta stara się odciągnąć mięsień od części kostnej, czego skutkiem jest uelastycznienie mięśni, powięzi i ścięgien. Jest to bardzo mocny element masażu klasycznego, ale jeszcze bardziej energiczne jest oklepywanie. Polega ono na bardzo szybkim uderzaniu przez masażystę w tkankę, a w zależności od włożonej w to siły, można uzyskać efekt pobudzający lub relaksujący. Z kolei podczas wibracji dochodzi do aktywacji mięśni gładkich i poprzecznie prążkowanych, a ponadto zostają pobudzone włókna mięśniowe. Dodatkowo zostaje zwolnione tętno i podnosi się ciśnienie krwi, a także przyśpiesza przemiana materii. W celu wprawienia w ruch drżący masowanego mięśnia stosuje się roztrząsanie, a wałkowanie rozluźnia lub pobudza tkanki.



Jakie działanie ma masaż klasyczny?

Masaż klasyczny wykonany przez profesjonalnego i doświadczonego masażystę wiąże się z licznymi korzyściami zarówno dla sfery cielesnej jak i umysłowej. Z całą pewnością można liczyć na wyraźne pobudzenie układu limfatycznego i krwionośnego, dzięki czemu komórki zostają odpowiednio dotlenione i odżywione, a szkodliwe substancje są znacznie łatwiej usuwane z organizmu. Ponadto masaż klasyczny wpływa pozytywnie na układ nerwowy, a dokładniej działa uspokajająco lub pobudzająco. 

Na korzyści można też liczyć, jeśli chodzi o układ pokarmowy, gdyż masaż przyśpiesza przemianę materii i zwiększa przyswajalność substancji odżywczych. Dodatkowo przyczynia się do usprawnienia ruchomości stawów, zwiększa elastyczność mięśni i sprawia, że są one lepiej ukrwione. Co więcej dzięki masażowi klasycznemu można zwiększyć wydzielanie serotoniny, a więc polepszyć samopoczucie i to bez konieczności stosowania jakichkolwiek środków doustnych.



Kiedy warto wykonać masaż klasyczny ?

Masaż klasyczny polecany jest w przypadku skręceń, stłuczeń, przy przewlekłym zapaleniu mięśni czy stawów. Warto się nim wspomóc w przypadku chorób zwyrodnieniowych i reumatycznych, a także przy wadach postawy, przeciążeniu mięśni, nerwobólach czy chorobach przemiany materii. 

Przeciwwskazaniem do korzystania z masażu klasycznego są łuszczyca, gorączka, egzema, miażdżyca naczyń obwodowych, zapalenie żył, choroby serca, hemofilia, żylaki, kamica nerkowa, choroby wrzodowe żołądka, ciąża i menstruacja.

Artykuł powstał we współpracy z Medica SPA Warszawa


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

poradnik zdrowia

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl