Etyka zawodowa komornika sądowego


Etyka zawodowa komornika sądowego
2016-11-09
Etyka zawodowa to zbiór zasad i wskazówek dotyczących postępowania w ramach konkretnej działalności zawodowej, opartych na uniwersalnych normach etycznych oraz regułach obowiązujących we wszystkich zawodach prawniczych.

Komornik jest jednym z takich zawodów, a jego praca często niesie ze sobą rozliczne dylematy, w których za przewodnika obiera się Kodeks Etyki Zawodowej Komornika Sądowego.

Kryształowy charakter

Każdy nowo powołany komornik składa uroczyste przyrzeczenie, że będzie przestrzegał norm zawartych w owym Kodeksie. Obowiązują jednak one również aplikantów na ten urząd, asesorów komorniczych, a także komorników emerytowanych. Obejmują zaś nie tylko działalność wykonywaną w ramach zawodu, ale też życie prywatne osoby, która się nim para. Osoba taka podlega oczywiście obowiązkowi zachowania tajemnicy zawodowej, względem zaś kolegów po fachu winna okazywać szacunek, życzliwość i uprzejmość. – Przejawia się to m.in. w tym, że postępujący etycznie komornik służy innym komornikom radą i udziela im pomocy, jeśli takowej potrzebują, a także nie komentuje publicznie ich pracy – wyjaśnia przedstawiciel Kancelarii Komorniczej Mariana Piaseckiego w Tarnowie. Może jednak zwrócić uwagę, jeżeli oni sami nie przestrzegają zawartych w Kodeksie zasad, jak również wystąpić o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego w tym zakresie.

Komornicy nie są najbardziej lubianą grupą zawodową, dlatego tak ważna jest ich lojalność wobec prawa oraz względem siebie nawzajem, a także trzymanie wysokich standardów moralnych. Czuwają nad tym dodatkowo rady izb komorniczych, które stoją z drugiej strony na straży godności i niezależności środowiska komorniczego.

Solidna firma

Wszelkie czynności podejmowane w zgodzie z zasadami etyki zawodowej komornika sądowego powinny odznaczać się sprawnością, terminowością, uczciwością i rzetelnością oraz być sprawowane według najlepszej woli i wiedzy – w interesie wierzyciela, a jednocześnie z poszanowaniem kwestii ochrony dłużnika.

Zakaz nieuczciwej konkurencji

Wierzyciel ma zagwarantowane prawo do swobodnego wyboru komornika, dokonując zaś takiego wyboru, powinien się kierować wyłącznie oceną cech postępowania wymienionych w poprzednim paragrafie. Dlatego też w Kodeksie Etyki Zawodowej Komornika Sądowego znalazły się zapisy odnośnie do zasad uczciwej konkurencji. Komornik nie może reklamować swoich usług ani zabiegać o wierzycieli w inny sposób, np. zaniżając koszty egzekucji. Nie wolno mu też wypowiadać się w mediach na temat prowadzonych przez siebie czynności czy przejmować pracowników innych kancelarii komorniczych w sposób urągający zasadom lojalności wobec środowiska.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

archnews

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl