Fakty i mity na temat BCAA


2017-08-25
BCAA to suplement diety, który zawiera 3 aminokwasy rozgałęzione, znajdujące się między innymi w mięsie i niektórych produktach mlecznych.

Ma on za zadanie szybko dostarczyć je do masy mięśniowej, gdzie wpływają one na syntezę białek, systemy naprawcze oraz wydzielanie hormonów odpowiedzialnych za procesy anaboliczne. Dzięki nim nasze mięśnie powinny więc szybciej rosnąć i regenerować się po treningu, czy jednak rzeczywiście tak się dzieje? Na temat BCAA krąży wiele mitów, którym warto się przyjrzeć.

BCAA zawiera w składzie trzy z ośmiu aminokwasów rozgałęzionych- walinę, leucynę i izoleucynę. Zalecane są do stosowania dla osób, które regularnie uprawiają sport, zarówno zawodowo, jak i amatorsko. Dodatkowo w odżywkach znajdują się zazwyczaj witaminy, które wpływają na ogólną dobrą kondycję organizmu wspierając go w okresie wzmożonego wysiłku, jak i tuż po nim. Najlepiej spożywać je w trakcie treningów, gdyż bardzo szybko wędrują one do komórek ciała i zaczynają działać. Dzięki temu pozytywnie wpływają na regenerację po ćwiczeniach. To najważniejsze fakty na temat BCAA, a teraz przejdźmy do mitów.

Mit 1: BCAA pite podczas treningu doda energii

Co prawda BCAA dodaje energii mięśniom i może wpływać na efektywność treningu, jednak nie należy opierać się całkowicie na tej tezie. Energia dostarczana przez BCAA nie jest tak duża, by mogła w znacznym stopniu wpłynąć na trening. Z pewnością suplement ten nie zastąpi po prostu porządnej dawki węglowodanów i kwasów tłuszczowych. Jeśli więc czujesz spadki energii podczas treningu, lepiej sięgnij po odżywkę z węglowodanami albo gainer. Do najpopularniejszych tego typu suplementów należy BCAA Xplode. Jest to produkt o innowacyjnym składzie, dostępny w kilku owocowych smakach.

Mit 2: Nadwyżka BCAA zamieniana jest w glukozę

To także mit. Spożywanie suplementów diety w nadmiernych ilościach nie jest wskazane, a BCAA już na pewno nie zamieni się nigdy w cukier. Jego nadmiar wywołuje wydzielanie enzymu odpowiedzialnego za syntezę glutaminy i alaniny. Jeśli więc w organizmie pojawi się duża ilość aminokwasów rozgałęzionych, ich część zamieniona zostanie w energię, a część w glutaminę i alaninę, które zostaną przetransportowane do wątroby. Wzrost energii jest niewielki wraz z rosnącymi dawkami BCAA, więc nie ma sensu spożywać go więcej niż zaleca producent.

Mit: Jeśli stosujesz białko, nie musisz już stosować BCAA

Stosowanie odżywek białkowych pozwala dostarczyć do organizmu aminokwasy rozgałęzione znajdujące się w BCAA. Każdy preparat białkowy będzie je zawierał w składzie. Jednak nie oznacza to, że spożywanie odżywek z BCAA jest w tym przypadku zbędne. Dodatkowe dostarczanie do organizmu leucyny, izoleucyny i waliny redukuje bolesność mięśni i ryzyko ich uszkodzenia podczas treningów. Połączenie suplementacji białkiem ze spożywaniem BCAA gwarantuje lepsze efekty, ponieważ działa na kilku płaszczyznach.


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

jagodamajcher

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl