Gdy słońce uczula…


Gdy słońce uczula…
2016-06-17
Jeszcze tylko moment, jeszcze chwila i zawita do nas upragnione lato. To dla większość z nas gorący sezon urlopowy. Jak co roku będziemy chłonąć witaminę D, wystawiając się na promienie słoneczne. Dbając o jak najlepszą ekspozycję ciała i piękną, naturalną opaleniznę.

Ale jak osiągnąć piękny oliwkowo-złoty odcień skóry, który jest marzeniem chyba każdej kobiety, gdy nie możemy w pełni cieszyć się słońcem, bo… mamy na nie alergię?

Fotoalergia skąd się bierze?

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez dermatologów na alergię słoneczną zazwyczaj zapadają kobiety. Stanowią one, aż 90% zachorowań. Jej najczęstsze objawy to: wysypka, obrzęk, przebarwienia skóry, świąd poparzenia czy pęcherze.  Najczęściej widoczne są w miejscach, które były bezpośrednio wystawione na słońce. Jednak w niektórych przypadkach uczulenie jest tak silne, że występuje na skórze, która była schowana pod ubraniem. Alergia może ujawnić się po 2-3h po opalaniu, jednak najczęściej daje o sobie znać w ciągu 24 – 48h. Chorobę mogą wywołać nie tylko same promienie słoneczne, ale też i niektóre substancje zawarte w lekach czy ziołach.

Unikaj problemów

Jeśli już musimy przebywać na słońcu, a jesteśmy po kuracji lekami lub ziołami, nie opalajmy się i nie chodźmy po dworze w godzinach między 11 a 15 (wówczas słońce najbardziej operuje). Wychodząc na zewnątrz używajmy  kremów i mleczek do ciała z wysokim filtrem. Najlepiej sprawdzą się te z oznaczeniem 50SPF. Warto również wyposażyć się w kapelusz z szerokim rondem oraz okulary przeciwsłoneczne, a także jeśli to możliwe założyć na siebie ubrania, które bardziej zasłonią ciało niż odsłonią. Gdy reakcja alergiczna jest dość gwałtowna należy zastosować odpowiednie leki.  Najlepiej sprawdzą się produkty przeciwhistaminowe. Jednym z nich jest Zyrtec UCB, doustne tabletki.  Jest niezbędny przy oznakach  idiopatycznej pokrzywki. Działanie cetyryzyny utrzymuje się około 24 godziny.

 

 

Na co uważać?

Alergie słoneczne mogą wystąpić o każdej porze roku, nie tylko latem. Wywołać je mogą substancje czynne zawarte w lekach, nawet tych dostępnych bez recepty. Dlatego wychodząc na słońce i przyjmując medykamenty zawsze powinniśmy przeczytać ulotkę i sprawdzić czy nie zawiera ona informacji o możliwości wystąpienia reakcji alergicznej na słońce. Jakich produktów powinniśmy się wystrzegać? Nawet zwykłe leki przeciwbólowe, dostępne w każdym sklepie czy na stacji benzynowej mogą przyczynić się do uczulenia. Zawierają one w swoim składzie takie substancje jak: ibuprofen, naproksen czy też diklofenak, które po zetknięciu z promieniami słonecznymi wywołują fotoalergię. Wrażliwość na słońce wzrasta również w szczególności gdy zażywamy antybiotyki, leki uspokajające, przeciwdepresyjne, antykoncepcyjne, preparaty na serce, cukrzycę czy moczopędne.  

Nadesłał:

Best Image PR

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl