Gdzie i za ile umyć auto – przegląd najpopularniejszych możliwości


Gdzie i za ile umyć auto – przegląd najpopularniejszych możliwości
2017-05-18
Mycie auta to dla wielu kierowców prawdziwy rytuał. Regularne czyszczenie nie tylko wpływa na estetykę samochodu, ale również konserwuje go i pozwala od razu dostrzec wszelkie niekorzystne zmiany na karoserii lub też we wnętrzu samochodu.

Myć auto można w wielu miejscach – na myjniach samochodowych automatycznych, samoobsługowych, ręcznych lub w specjalnych warsztatach, które oferują tak zwany auto detailing.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie InfoMoto.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

Mandat za mycie auta

Informując o tym, gdzie najlepiej myć auto warto zacząć od tego, gdzie zdecydowanie nie należy tego robić. Regulują to przepisy lokalne. W zdecydowanej większości gmin w Polsce auta, nawet na prywatnych działkach można myć tylko w miejscach specjalnie do tego przeznaczonych. W związku z tym za mycie auta na parkingu, przed blokiem, na ulicy lub nawet na prywatnej posesji, która nie ma odpowiedniej instalacji kanalizacyjnej jest niezgodne z prawem i może grozić mandatem. Takie przepisy najczęściej tłumaczone są troską o środowisko i tym, że podczas mycia zanieczyszczenia i detergenty mogą dostać się do gleby lub ujęć wody.

Myjnia automatyczna – szybko, ale czy dokładnie?

Automatycznie myjnie samochodowe są bardzo powszechne, można je spotkać niemal na każdej większej stacji benzynowej. Są również relatywnie tanie, bo za podstawowy program trzeba zapłacić jedynie kilkanaście złotych. Za te droższe, z woskiem i myciem podwozia cena nie powinna przekroczyć 30-40 zł. Mycie trwa najczęściej od kilku do kilkunastu minut, co bywa, niestety, ostatnią z  zalet stosowania takiego sposobu.

Automatyczne myjnie są niedokładne, mogą zostawić brud w trudniej dostępnych miejscach. Skorzystać z nich można, gdy samochód nie jest bardzo brudy, a wymaga tylko spłukania warstwy kurzu. Dodatkowo, jeśli szczotki nie są utrzymane w czystości, to tak naprawdę brud nie zostanie zmyty, a jedynie rozmazany.

Trzeba też pamiętać o rzadkich, ale jednak możliwych sytuacjach, w których czujniki myjni nie zadziałają jak powinny. W wyniku tego może dojść do uszkodzenia karoserii pojazdu. Stacje benzynowe są najczęściej ubezpieczone  na wypadek takich sytuacji, ale odzyskanie pieniędzy – jak z każdego ubezpieczenia – jest długotrwałe i uciążliwe.

Myjnia bezdotykowa –bo każdy kierowca sam potrafi najlepiej zadbać o swój samochód

Coraz popularniejsze stają się samoobsługowe myjnie bezdotykowe. Zasada ich działania jest prosta. Do automatu wrzuca się pieniądze, które na określony czas - najczęściej kilka minut - pozwalają skorzystać z myjek ciśnieniowych z dodatkiem różnych środków myjących. Czasem dostępny jest też na przykład  odkurzacz. Po upłynięciu czasu woda przestaje lecieć i albo należy zakończyć mycie albo wrzucić kolejne monety, aby kontynuować.

Rozwiązanie to ma dużo zalet. Jeśli samochód nie jest bardzo brudny, za kilka złotych można go spłukać z kurzu i drobnych plam. Z drugiej strony, jeśli jest mocno zabrudzony, to można na spokojnie, dokładnie wymyć każdy fragment. Trzeba jednak pamiętać, że wraz z wydłużaniem się mycia rosną również koszty. Po przeliczeniu może się okazać, że za takie same pieniądze lub niewiele większe można podjechać na myjnię samochodową z obsługą, a w czasie mycia zrobić na przykład zakupy.

Korzystając z myjni bezdotykowej trzeba też pamiętać, że myjką trzeba posługiwać się umiejętnie, bo woda wydostaje się  z niej pod bardzo dużym ciśnieniem, nawet do 100 barów. Skierowane jej pod złym kątem może uszkodzić uszczelki w szybach lub wręcz zerwać oznaczenia i emblematy.

Trzeba brać też pod uwagę, że nie każdy samochód wolno umyć na takiej myjni, dużo zależy od regulaminu danej myjni, ale najczęściej nie mogą z niej skorzystać właściciele dużych i mocno zabrudzonych samochodów terenowych lub quadów.

Fachowcy od mycia aut

Pomimo powszechnych metod automatycznych i coraz popularniejszych do samodzielnego mycia wciąż bardzo chętnie wielu kierowców korzysta z usług fachowców myjących auta. Są to duże myjnie, małe firmy specjalizujące się w myciu wnętrza, a także coraz popularniejsze przedsiębiorstwa oferujące tak zwany auto detailing.

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że jest to metoda najdroższa, co wcale nie oznacza, że wykraczająca poza możliwości przeciętnego właściciela samochodu. Najtańsze mycie to wydatek co najmniej 20-30 złotych, ale gdy chce się nie tylko umyć karoserię, ale dodatkowo zabezpieczyć ją woskiem, to cena wzrasta nawet do 50 zł. Jeśli poza tym w ramach usługi ma zostać wymyte wnętrze samochodu – odkurzone dywaniki, wyprana tapicera, wyczyszczone progi to cena może sięgać 100 złotych lub więcej. Za auto detailing obejmujący nie tylko mycie, ale również polerowanie i zabezpieczanie wykończeń wewnętrznych i zewnętrznych trzeba zapłacić nawet kilkaset złotych. Takie usługi oferuje coraz więcej nie tylko myjni, ale również serwisów, które stają się pełnoprawnymi centrami obsługi samochodów. Przykładem takiego miejsca może być to opisane w linku - https://www.feuvert.pl/oferta/uslugi.html.

Jeśli jednak uda się znaleźć właściwych fachowców, są to dobrze wydane pieniądze. Odpowiednio zadbany samochód nie tylko zyskuje wizualnie, ale również jest odpowiednio zabezpieczony. Usługa nie ogranicza się tylko do mycia, ale również nałożenia wosku i innych preparatów, które chronią przed uszkodzeniami mechanicznymi, jak i chemicznymi – na przykład od soli, którą posypywane są jezdnie zimą. Jazda tak wyczyszczonym samochodem to dosłownie czysta przyjemność, a nawet powszechnie spotykany samochód może bardziej zwracać uwagę.

Jest to również dobry sposób na podniesienie wartości auta przed sprzedażą. Czysty, błyszczący i pachnący świeżością samochód na pewno przyciągnie więcej kupujących.


Redakcja Infomoto informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Infomoto nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

infomoto

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl