Historia damskich szpilek


Oceń artykuł Zobacz ranking
Przepisz powyższy kod i oceń artykuł »
2016-09-20
Która spośród Was wyjątkowe, szpilki w kolorze klasycznej czerni? Pewnie każda spośród Was ma w ten produkt, który jest zdecydowanie wyrażeniem wdzięku i wytworności.

Stylowe buty na szpilce i ich pojawienie się w wśród konsumentów scalone jest z wielowiekową genealogią, sięgającą czasów antycznych. W piętnastym wieku do powszechnych płaskich butów dorabiano podwyższenia jakie miały realizować określoną rolę i były robione specjalnie dla… panów. Mężczyźni, dzięki podwyższonym obcasom mogli trzymać stopy w strzemionach siodła co pomagało w czasie jazdy konnej. A jeszcze, gwarantowały tym panom uczucie wyższego standardu życia.

Pierwszą niewiastą, która założyła wysokie buty była Katarzyna Medycejska, księżna z Medyceuszy. Okazją, jaką wybrała na przedstawianie szpilek, był jej ślub która odbyła się w XVI wieku z kolejnym przywódcą Francji Henrykiem Drugim. Historiografia podkreśla, iż włoszka była niewysoką dziewczyną o zwyczajnej powierzchowności, przez to dzięki butom na szpilce uzyskała trochę centymetrów wzrostu. Winno się mieć na względzie, że dawniej podwyższony obcas umieszczony był zwykle na centralnej części podeszwy trzewika co było powiązane z niezwykłym bólem i nierzadko prowadziło do deformacji stóp.
Czasy tragicznej Rewolucji Francuskiej sprawiły, że buty na wysokim obcasie właściwie usunięto z aktualnych trendów oraz kobiecej fantazji na ponad 100 lat. Zawojowały świat ponownie na koniec XIX w. i do czasów obecnych zostały na kobiecych salonach. Wyjątkowym zdarzeniem było postawienie manufaktury butów na obcasie w Stanach Zjednoczonych, a prawdziwym twórcą takich nowoczesnych butów był O. Kliczka, jaki odnalazł efektywny i pewny zabieg na przymocowanie wysokiego obcasa na podeszwie buta. Jednakże właśnie lata pięćdziesiąte poprzedniego wieku pozwoliły płci żeńskiej stać się posiadaczkami awangardowej oraz użytecznej szpilki.

Za istotnych prekursorów damskich szpilek możemy uznać Christiana Diora i również Rogera Viviera, którzy rozpropagowali ten fason buta. Sporo zawdzięczamy bez wątpienia celebrytom takim jak Marylin Monroe, jaka przycinając jeden obcas w swoim bucie, doprowadziła do tego, iż jej krok zrobił się bardziej kobiecy, ale także Audrey Hepburn, jaka rozpropagowała tradycyjny fason kostiumu, a co za tym idzie panie zdecydowanie częściej poczęły zakładać klasyczne ubrania, lecz również czarne buty na obcasie które uznawane są obecnie za istotę szyku.

Nadesłał:

Dabali777

Wasze komentarze (0):


Przepisz kod:
Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl