Historia szpilek


2016-09-20
Która z Was posiada śliczne, czarne buty na obcasie? Pewnie każda z Was ma w szafie tenże klasyk, który jest zdecydowanie przedstawieniem powabu i gracji.

Obuwie na obcasie oraz pojawienie się go w kręgu Pań połączone jest z daleką opowieścią, sięgającą czasów starożytności. Na początku XV w. do powszechnych płaskich butów rozpoczęto przybijać wyższe obcasy, jakie miały za zadanie wykonywać daną funkcję oraz były tworzone specjalnie dla… panów. Panowie, dzięki butom, mogli pewniej utrzymać nogi w strzemionach siodła co pomagało w czasie jazdy konnej. A co więcej, gwarantowały tym panom uczucie znakomitszego standardu życia.

Pierwszą dziewczyną, jaka założyła wysokie stylowe buty była Katarzyna Medycejska, księżniczka z rodowodu Medyceuszy. Okolicznością, którą dobrała na propagowanie butów na obcasie, była jej ceremonia ślubna która odbyła się w 1533 roku z następującym panem Francji Henrykiem II. Legenda przedstawia, iż Katarzyna z Medyceuszy była niską kobietą o przeciętnej urodzie, przez to dzięki obcasom zdobyła kilka centymetrów. Należałoby mieć na uwadze, iż niegdyś podwyższony obcas umieszczony był zazwyczaj na centralnej części podeszwy buta co wiązało się z mocnym uczuciem bólu oraz bardzo często skutkowało ułomnością stóp.
Czas śmiertelnej Francuskiej Rewolucji spowodowały, że buty na szpilce zniknęły z bieżących trendów oraz damskiej wyobraźni na około sto lat. Zawojowały trendy wtórnie pod koniec XIX w. a do tej pory pozostały na damskich salonach. Pamiętnym wydarzeniem było założenie manufaktury butów na obcasach w Stanach, zaś prawdziwym sprawcą tego rodzaju nowoczesnych butów był O. Kliczka, który opracował wydajny i wygodny sposób na przytwierdzenie obcasa na podeszwie buta. Jednak lata 50. minionego wieku dały kobietom możliwość noszenia nowoczesnej i estetycznej szpilki.

Za czołowych krzewicieli możemy przyjąć Rogera Viviera i Christiana Diora którzy wypromowali taki fason damskiego obuwia. Bardzo wiele możemy zawdzięczać także celebrytom tj. jak chociażby Marylin Monroe, jaka przycinając jedna szpilkę w swoim bucie, wywołała to, że jej ruch był bardziej kobiecy, ale także Audrey Hepburn, która to wprowadziła neutralny styl ubioru, a doprowadziło to do tego, że kobiety jeszcze częściej rozpoczęły zakładać najprostsze konwencjonalne stroje, ale także ciemne buty na wysokim obcasie które to przyjmuje się obecnie za istotę klasyki i elegancji.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Dabali777

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl