Jak dotrzeć na 5 topowych europejskich festiwali muzycznych?


Jak dotrzeć na 5 topowych europejskich festiwali muzycznych?
2018-07-06
​Nic tak nie cieszy miłośników muzyki jak kilka dni wypełnionych ulubionymi utworami na żywo. Niezależnie od gatunku granej muzyki, każdy festiwal jest dużą atrakcją podczas lata. Chyba, że „zabawa” zaczyna się zanim jeszcze się na niego dotrze.

Zeszłego lata tylko jednej czwartej europejskich linii lotniczych udało się utrzymać 15-minutową punktualność przylotów powyżej 85%. Oto przewodnik Skycop, jak dotrzeć na 5 najpopularniejszych europejskich festiwali, dzięki któremu unikniesz przybycia do celu, gdy już wszystkie najlepsze miejsca na polu namiotowym zostaną zajęte.

Jak wynika z danych Festicket, platformy oferującej bilety na koncerty oraz dojazd i zakwaterowanie podczas nich, w 2017 r. na europejskich imprezach muzycznych gościło o 48% więcej podróżnych z zagranicy. Są to głównie 18-34 latkowie, którzy latem wyruszają w pogoń za muzyką. Reszta Europejczyków wybiera się w tym czasie na letnie wakacje.

Rok 2017 przyniósł rekordową liczbę 10,6 mln pasażerów przewijających się przez europejskie porty lotnicze. Najszybszy od 13 lat wzrost ruchu pasażerskiego osiągnął szczyt 30 czerwca – zaledwie dzień przed rozpoczęciem protestu przez personel pokładowy British Airways. Aby nie przegapić wyczekiwanego festiwalu muzycznego z powodu coraz częstszych strajków linii lotniczych lub opóźnień, przedstawiamy kilka informacji, z którymi warto się zapoznać.

1. Open'er Festival, Gdynia, Polska.

Open'er Festival to obecnie trwające gorące letnie wydarzenie, które przyciąga do Gdyni ponad 100 tysięcy osób. Z lotniska w Gdańsku (GDN) można się na niego dostać korzystając z bezpośredniego połączenia kolejowego. Pociągi kursują dość często. Według rankingu OAG (dostawcy cyfrowych systemów informacji dla branży lotniczej) Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy zajmuje 10. miejsce na liście najbardziej punktualnych małych portów lotniczych w Europie z punktualnością powyżej 85%. Istnieje więc duża szansa na dotarcie na czas!

2. Festiwal Roskilde, Roskilde, Dania.

Od 1 do 7 lipca Roskilde gości takie zespoły jak Massive Attack, Fever Ray i Gorillaz. Na festiwal można dotrzeć z lotniska Kopenhaga-Kastrup (CPH) i wsiąść do pociągu w stronę Dworca Centralnego w Kopenhadze, który kursuje co 10 minut. Z Dworca Centralnego kursuje bezpośredni pociąg do Roskilde. Warto pamiętać, że w lipcu ubiegłego roku 30% samolotów linii lotniczych Aeroflot, easyJet, Delta Air Lines i Lufthansa docierających do portu lotniczego w Kopenhadze było opóźnionych.

3. Sziget, Budapeszt, Węgry.

Przez tydzień, w sierpniu węgierski Sziget stanie się centrum europejskich wydarzeń kulturalnych. Najlepszym sposobem, aby dotrzeć na miejsce, jest przylot do Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Liszta Ferenca (BUD) i skorzystanie z autobusu, który zabierze Cię prosto na Wyspę Wolności. Jednak w ubiegłym roku ponad 30% wszystkich lotów na lotnisko w Budapeszcie opóźniło się, co spowodowało, że port otrzymał od OAG tylko 2 gwiazdki na 5 możliwych. W przypadku opóźnienia, odwołania lub niezabrania na pokład z powodu nadkompletu pasażerów, warto skorzystać z praw przysługujących pasażerom linii lotniczych. Osoby, którzy utknęły na lotnisku, mogą ubiegać się o odszkodowanie w wysokości do 600 euro.

4. Øyafestival, Oslo, Norwegia.

Od początku swojego istnienia, czyli od 1999 r., Øya, największy festiwal w Norwegii, stał się miejscem, które oferuje uczestnikom dostęp do różnorodnych gatunków muzycznych. W tym roku wystąpią zarówno rockowi i neopunkowi Arctic Monkeys, jak i utalentowana piosenkarka R&B Jorja Smith. Na szczęście dla osób, które nie przepadają za kempingami, Øya odbywa się w samym centrum Oslo, dzięki czemu można skorzystać z bogatej oferty noclegowej w hotelach i apartamentach. Warto jednak wspomnieć, że w 2017 r. 80% wszystkich przylotów na lotnisko w Oslo było opóźnionych, więc może warto pojawić się tam trochę wcześniej.

5. Tomorrowland, Boom, Belgia.

Legendarny belgijski festiwal Tomorrowland przyciąga co roku blisko 200 tysięcy uczestników. Warto rozważyć przylot na mniejsze lotnisko Bruksela-Charleroi (CRL) zamiast do portu lotniczego Brussels International (BRU). Ten pierwszy port lotniczy znalazł się na 6. miejscu w rankingu punktualności OAG wśród małych europejskich lotnisk – 86% lotów przybyło tam o czasie. Mimo że lotnisko znajduje się daleko od Brukseli, dobrze rozwinięta sieć połączeń międzymiastowych pozwala sprawnie dotrzeć na miejsce festiwalu. Ostatnia rada – omiń kolejki i kup 24-godzinny bilet na podróż z lotniska przez Internet.

– Rozpoczyna się najgorętszy sezon w lotnictwie – warto więc o tym pamiętać przy planowaniu każdego lotu. Dostępne dane statystyczne na temat np. opóźnień bardzo się przydają przy planowaniu podróży i wyborze linii lotniczych oraz lotnisk. Niestety zakłócenia lotów mogą mieć miejsce w dowolnym miejscu, nawet tym, które ma dobre statystki – przypomina Marius Stonkus, dyrektor generalny firmy Skycop, pomagającej odzyskiwać odszkodowania za opóźnione i odwołane loty.

Zgodnie z prawami pasażerów linii lotniczych (rozporządzenie WE 261), każdy podróżujący, którego lot był opóźniony o co najmniej 3 godziny, odwołany bez poinformowania o tym z co najmniej 14-dniowym wyprzedzeniem lub osoba nie została zabrana na pokład z powodu nadkompletu rezerwacji, ma prawo do odszkodowania w wysokości do 600 euro w zależności od odległości między portami.

 


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

MultiComm

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl