Jak leczyć jaskrę?


Jak leczyć jaskrę?
2015-03-20
Gdy zdiagnozowano jaskrę, czy warto poddawać się laserowej terapii lub operacji? Jakie są najlepsze wyjścia w leczeniu jaskry?

Źródło zdjęcia: flickr.com

Niezależnie od typu jaskry – otwartego lub zamkniętego kąta – najczęściej leczy się ją farmakologicznie. Lek w postaci kropli do oczu nie naprawi uszkodzeń spowodowanych chorobą – jego działanie ma za zadanie zapobiegać jej dalszemu rozwojowi. Ten sposób przynosi efekty tylko w przypadku regularnego stosowania. Czy nie łatwiej jest więc poddać się zabiegowi laserowemu?

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

Leczenie jaskry laserem

Zabieg laserowy jest przeprowadzany bez specjalnych przygotowań i trwa około 5 minut. Stosuje się go głównie, aby wspomóc leczenie farmakologiczne lub w przypadku radykalnych sytuacji. Zadanie zabiegu laserowego jest takie samo jak w przypadku leczenia farmakologicznego – obniżenie ciśnienia w gałce ocznej. Zabieg laserowy ma na celu ułatwienie przepływu cieczy wodnistej w oku. Przy częściej występującej jaskrze otwartego kąta, wykorzystuje się trabekuloplastykę laserową. Dla jaskry zamkniętego kąta, charakteryzującej się ostrym atakiem, tj. silnym bólem oka, obniżeniem ostrości wzroku i widzeniem kół tęczowych, stosuje się irydotomię laserową. Polega ona na wykonaniu otworów w tęczówce – tłumaczy dr Sędrowicz z Warszawskiej kliniki Mediq. Choć zabiegi przeprowadzane są pod znieczuleniem kroplowym, można odczuć niewielkie ukłucie.

Po zabiegu, przez kilka dni wymagane jest przyjmowanie kropli przeciwzapalnych i konieczna jest kontrola ciśnienia wewnątrzgałkowego. Pomiar wykonuje się godzinę po zabiegu lub następnego dnia. W przypadku, gdy specjalista nie stwierdzi wystąpienia niepokojących objawów, pacjent może wrócić do normalnego funkcjonowania. Należy pamiętać, że jaskra jest chorobą przewlekłą. Zabieg laserowy może pomóc kontrolować ciśnienie wewnątrzgałkowe i wstrzymać rozwój choroby na pewien czas. Nie oznacza to jednak, że pacjent może zapomnieć o jaskrze i o przyjmowaniu leków przeciwjaskrowych, ponieważ to choroba, która postępuje i po pewnym czasie niezbędne jest ponowne powtórzenie zabiegu laserowego lub nawet wykonanie zabiegu operacyjnego – wyjaśnia dr Sędrowicz.

Więcej informacji o laserowym zabiegu przeciwjaskrowym można uzyskać na stronie kliniki Mediq


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl