Jak leczyć stany zapalne błony śluzowej jamy ustnej?


Jak leczyć stany zapalne błony śluzowej jamy ustnej?
2017-02-28
Stany zapalne błony śluzowej jamy ustnej mogą dotknąć każdego z nas niezależnie od wieku. Wyróżniamy różne rodzaje stanów zapalnych tego rodzaju – mogą być to zapalenia grzybicze, bakteryjne, wirusowe czy kontaktowe.

Niektóre dają lekkie i praktycznie niezauważalne symptomy, inne z kolei mają ciężki przebieg.


Przyczyny stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej

Jedną z najczęstszych przyczyn zapalenia jamy ustnej są niewielkie owrzodzenia nazywane aftami, na które częściej narażone są kobiety. Druga popularna choroba to opryszczkowe zapalenie jamy ustnej, które wywoływane jest przez wirus opryszczki przenoszący się pomiędzy ludźmi, na przykład przez pocałunki.

Oprócz tych dwóch popularnych przyczyn dolegliwości znajdują się też grypa, różyczka, ospa wietrzna, wyróżniamy też zapalenia kontaktowe, na przykład wywołane przez palenie papierosów, stosowanie alergizujących kosmetyków, niektóre leki, na przykład steroidy czy antybiotyki, aparaty na zęby, protezy zębowe. Większą tendencję do zapaleń jamy ustnej mają też osoby z niedokrwistością, cukrzycą, przy niedoborach witamin.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

Objawy stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej:

  • afty – niewielkie nadżerki z białawym nalotem
  • pęcherzyki opryszczkowe z płynem surowiczym zmieniającym się w ropny
  • serowaty nalot o barwie biało-brązowej
  • przekrwiona błona śluzowa
  • nieprzyjemny zapach z ust
  • nadmierne wydzielanie śliny
  • pieczenie, ból, obrzęki

Leczenie stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej

Polega ono głównie na używaniu leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych, miejscowo znieczulających, najczęściej w formie płukanek czy pastylek do ssania, na przykład takich jak płyn Glimbax (Glimbax.pl), który zawiera lek diklofenak.

Wirusowe zapalenie jamy ustnej wywołane przez wirusy opryszczki i inne leczy się z użyciem leków przeciwwirusowych. Kontaktowe zapalenia mogą być leczone z wykorzystaniem glikokortykosteroidów miejscowych albo doustnych. Grzybice jamy ustnej leczy się lekami przeciwgrzybiczymi. W przypadku wystąpienia wrzodziejących stany zapalne zaleca się leki przeciwzapalne i antybiotyki podawane miejscowo. Powinno się też stosować płukanki odkażające i przeciwbólowe oraz przeciwzapalne jak Glimbax (Glimbax.pl).


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

poradnik zdrowia

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl