Jak negocjować wynagrodzenie


Jak negocjować wynagrodzenie
2015-02-17
Zdarza się, że w treści ogłoszenia nie możemy znaleźć wysokości wynagrodzenia, ale oferta pracy wydaje się nam na tyle atrakcyjna, że postanawiamy na nią odpowiedzieć.

Po jakimś czasie dzwoni do nas rekruter z zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną. I wtedy zaczynamy się zastanawiać, co odpowiedzieć na pytanie o oczekiwania finansowe.

Kwestia negocjacji wynagrodzenia nie jest łatwa. Należy bowiem podać kwotę, która zadowoli i kandydata, i pracodawcę. Za niska kwota zmusi rekrutera do myślenia, że nie jesteśmy ambitni, a za wysoka - że za wiele oczekujemy w stosunku do stanowiska. Jak zatem znaleźć “złoty środek” i podać idealne oczekiwane wynagrodzenie?

Po pierwsze - research

Przede wszystkim musimy się przekonać, ile zarabiają ludzie na podobnych stanowiskach. Poszukajmy opinii na forach, prześledźmy raporty i badania dotyczące zarobków z ostatnich lat. Skonsultujmy się z doradcą zawodowym i zadajmy mu kilka pytań. Kopalnią informacji może być również nasza rodzina i znajomi. Może ktoś pracował w podobnej firmie, na podobnym stanowisku?

Po drugie - osobiste minimum

Przygotujmy sobie minimalną kwotę, jaką chcielibyśmy zarabiać. Pamiętajmy o naszym wykształceniu i doświadczeniu zawodowym. Osoby po studiach mają prawo oczekiwać więcej niż te z wykształceniem średnim; podobnie 2-letnie doświadczenie to większe zarobki niż przy rocznym stażu pracy. Pamiętajmy też o liczbie kandydatów na dane stanowisko. Im jest niższa, tym możemy sobie pozwolić na zaproponowanie większej sumy.

Po trzecie - udane negocjacje

Jeśli chcemy mieć większe szanse na wynegocjowanie odpowiadającego nam wynagrodzenia, podajmy pracodawcy kwotę nieco wyższą od ustalonego minimum. Jeżeli się na nią nie zgodzi, możemy “zaproponować” o kilkaset złotych mniej.

Rekruter nie zgadza się na podaną kwotę? Nie rezygnujmy od razu z negocjacji. Postarajmy się dowiedzieć, czy firma oferuje w zamian bonusy, takie jak karnet na siłownię czy służbowy laptop lub komórka. Warto zastanowić się, czy to by nam nie odpowiadało. Jeśli tak, śmiało możemy przyjąć propozycję, która zadowoli obie strony. 

Śledź najnowsze oferty pracy i zdobądź pracę swoich marzeń.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Ogłoszenia pracy
http://gowork.pl/

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl