Jak przygotować sypialnię dla alergika


Jak przygotować sypialnię dla alergika
2017-05-05
Na alergię cierpi coraz większa liczba osób. Praktycznie każdy deklaruje, że jest na coś uczulony. Jeśli Ty również budzisz się rankiem z podrażnionymi spojówkami, kichasz lub masz podkrążone oczy, to warto zastanowić się nad tym, czy objawów alergii nie potęguje otoczenie, w którym śpisz.

Zmiany w organizacji przestrzeni poprawią jakość Twojego wypoczynku i umożliwią lepsze funkcjonowanie w ciągu dnia.

Na co zwrócić uwagę?

Właściwy wypoczynek w nocy gwarantuje dobrą regenerację organizmu, a także dodaje energii na cały dzień. Aby sen był komfortowy, warto zadbać o odpowiednią organizację sypialni.

Podstawę stanowi zmniejszenie ryzyka wystąpienia alergii na kurz, a także inne substancje.

W związku z tym pierwszą czynnością, którą powinieneś wykonać to ograniczyć ilość przedmiotów, na których się gromadzi. Chodzi nie tylko o bibeloty, ale też książki. Jeśli nie masz miejsca lub z innych powodów nie możesz ich wynieść do innego pomieszczenia, to przynajmniej zamknij je w witrynie, szafie lub szafkach.

Zwróć uwagę także na to, czym pokryte są ściany sypialni. Korzystnie będzie zrezygnować z tapet na ścianach, a w szczególności tych z tłoczonymi wzorami na rzecz farb ekologicznych, które nie zawierają uczulających składników. Takie farby są specjalnie oznaczone np. certyfikatem Błękitnego Anioła albo polskim znakiem E, dlatego też nie będzie problemu z ich identyfikacją.

Alergikom odradza się także posiadanie na podłodze dywanów, a w oknach firanek. Warto więc z nich również zrezygnować, ponieważ są siedliskiem kurzu. Firanki można zastąpić żaluzjami lub roletami, które są znacznie łatwiejsze w utrzymaniu czystości.

Dodatkowo można także zastanowić się nad przeniesieniem roślin do innego pomieszczenia, ponieważ osadza się na nich nie tylko kurz, ale też szkodliwe pleśnie.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

Łóżko i materac

Centralnym elementem każdej sypialni jest łóżko. To właśnie w nim roztocza znajdują doskonałe warunki do bytowania. Aby ograniczyć ich wpływ na ludzki organizm, warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniej ramy łóżka, a także wyborem materaca. Najlepszym rozwiązaniem będzie prosta, drewniana rama o gładkiej powierzchni. Na pewno warto zrezygnować z elementów tapicerowanych. Unikaj też łóżek wykonanych z powszechnych w użyciu płyt wiórowych, ponieważ substancja, którą zawierają, może wpływać na nasilenie się alergii. Alergikom gorąco polecane są te wykonane z tworzyw sztucznych np. gąbek czy pianek poliuretanowych. Podczas zakupu materaca warto także zwrócić uwagę na jakość ochraniacza na materac. Powinien być łatwy do ściągania i ponownego zakładania oraz odporny na pranie w wysokich temperaturach, by mógł nam służyć przez długie lata.

Kołdra i poduszki antyalergiczne

Optymalny dobór poduszek i kołder jest dla alergików bardzo ważny, ponieważ są to elementy znajdujące się najbliżej skóry, kiedy śpimy. Na rynku można kupić specjalnie przygotowane poduszki i kołdry antyalergiczne. Jednym z kluczowych elementów jest ich wypełnienie (syntetyczne lub naturalne). W przypadku wypełnienia puchowego musi ono zostać poddane specjalnej obróbce, aby nie uczulało. Oprócz wypełnienia ważne są także powłoczki, które również powinny być wykonane ze specjalnej, dedykowanej alergikom tkaniny.

Pościel należy zmieniać często (nie rzadziej niż co dwa tygodnie) i prać w temperaturze powyżej 60°C. Taka temperatura pozwala pozbyć się alergenów oraz innych drobnoustrojów.

Czynności, które pozwolą ograniczyć rozwój alergii

Obok odpowiedniego przygotowania przestrzeni w sypialni, bardzo ważne jest także regularne wykonywanie prostych czynności, które pozwolą ograniczyć wpływ alergenów na ludzki organizm. Te najważniejsze wymieniamy poniżej.

1.Codzienne wietrzenie pomieszczeń.

2.Wystawianie pościeli na słońce (promienie słoneczne niszczą roztocza).

3.Częste pranie piżamy.

4.Codzienne korzystanie z nawilżacza, (ale najwyżej 3-4 godziny dziennie, ponieważ wilgotność powietrza nie może przekroczyć 50%).

5.Oczyszczanie powietrza specjalnymi filtrami.

6.Ograniczenie dostępu zwierząt do sypialni (sierść jest źródłem alergenów i siedliskiem kurzu).

Dobra organizacja matką sukcesu

Osoby chorujące na alergię mogą czuć się niewyspane, zmęczone i rozdrażnione. Odpowiednia dbałość o sypialnię pozwoli jednak ograniczyć ryzyko niechcianych dolegliwości i doda energii na cały dzień. Ważne jest odpowiednie utrzymanie czystości i ograniczenie ilości przedmiotów, a także wybór odpowiednich tekstyliów do sypialni. Wszystkie te czynności pozwolą na zdrowszy, bardziej komfortowy sen i wpłyną na lepsze funkcjonowanie w ciągu dnia.


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

poradnik zdrowia

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl