Jak skutecznie zwalczyć osad kamienia w kuchni i łazience


Jak skutecznie zwalczyć osad kamienia w kuchni i łazience
2016-03-27
Uporczywy, trudny do usunięcia osad z kamienia w kuchni i łazience – ten problem zna chyba każda pani i każdy pan domu. Na szczęście istnieją proste i skuteczne metody, które pozwalają się go pozbyć.
Pomoce do walki z kamieniem
Obecnie na rynku istnieje szeroki wybór skutecznych środków pomagających rozpuścić osad kamienia. Niemniej jednak, usunąć kamień można również „domowymi sposobami”. Nasze babcie w walce z osadem posiłkowały się sokiem z cytryny, kwaskiem cytrynowym oraz octem. Warto przy tym zaznaczyć, że domowe metody mają dodatkową przewagę nad chemicznymi preparatami – nie zawierają one bowiem żadnych substancji żrących. 

Osad na bateriach
Jednym z miejsc, gdzie bardzo często pojawia się kamienny osad jest bateria nad zlewem kuchennym, umywalką bądź wanną. Osadowy problem w tych miejscach można zwalczyć przy pomocy kompresów z octu.

Uprzednio przygotowanym roztworem z octu i wody w proporcji 1:1, należy nasączyć miękką ściereczkę. Następnie przygotowany okład położyć w obszarze, gdzie na baterii odłożył się kamień. Najlepiej jeśli okład poleży na baterii około 2-3 godziny. Jeżeli pozostaną jeszcze jakieś resztki osadu, trzeba je zmyć gąbką lub ściereczką.

Kamień na głowicy prysznicowej
Główkę prysznicową o wiele łatwiej oczyścić z kamienia, jeśli uprzednio odkręcimy ją od węża. Skuteczną metodą likwidacji kamienia z tej części jest zamoczenie jej w roztworze z octu i wody w proporcji 1:1 lub w roztworze z wody i kwasku cytrynowego (szklanka gorącej wody i dwie łyżki kwasku cytrynowego). W takiej miksturze należy moczyć głowicę od prysznica przez około 3 godziny, a następnie wyczyścić resztki kamienia gąbką. 

Czyszczenie granitowego zlewozmywaka kuchennego
Zlewy kuchenne granitowe to bardzo odporne na zniszczenia modele zlewozmywaków, niemniej jednak i je dotyka problem kamienia. By uniknąć szorowania uporczywego osadu warto czyścić je regularnie delikatnymi, nieżrącymi środkami. 

Jeżeli jednak na dnie naszego jednokomorowego lub dwukomorowego zlewozmywaka granitowego osiądzie wapienny osad, należy zacząć jeszcze większą wagę przykładać do jego pielęgnacji – szczególnie jeśli posiadamy czarny granitowy zlew kuchenny, na którym osad jest bardzo widoczny. Uniknąć problemu kamienia pomoże regularne namaczanie zlewu roztworem z octu i wody. Taki zabieg powinno się przeprowadzać raz w tygodniu. 

Nawet najpiękniejsza kuchnia nie będzie prezentować się estetycznie, jeśli w newralgicznych punktach jak bateria i zlew pojawi się gruba warstwa kamienia. Regularne mycie odpowiednimi środkami gwarantuje jednak, że osad w naszej kuchni nie będzie nikogo straszyć. 


Fot. Zlewozmywak-kuchenny.pl


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Milena Bros

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl