Jak założyć firmę budowlaną?
Planujesz założenie lub rozwój firmy budowlanej? A może planujesz większą budowę i zastanawiasz się jak usprawnić sobie pracę? Zobacz jak otworzyć firmę, jak ją usprawnić i w co zainwestować?
Dla początkujących kilka formalności
Osoby zakładające firmę budowlaną nie muszą spełniać dodatkowych wymagań formalnych – nie muszą posiadać odpowiedniego wykształcenia czy certyfikatów. To nieco ułatwia sprawę.
Pierwszym krokiem przy zakładaniu firmy budowlanej jest złożenie wniosku o rozpoczęcie działalności gospodarczej w urzędzie miasta lub gminy. Dodatkowo należy bezwzględnie zgłosić firmę do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz do urzędu skarbowego.
Co poza formalnościami?
Należy również skompletować ekipę. Jeżeli założymy, że na początku istnienia firmy będziemy pracować na zlecenie tylko jednego klienta, wystarczy zatrudnienie jednej cztero – pięcioosobowej ekipy. Oczywiście z czasem, gdy przybędzie klientów, dla których będziemy wykonywać zlecenia równocześnie, będzie trzeba zatrudnienie w firmie nieco zwiększyć.
No właśnie, a skąd wziąć klientów?
Na początku najlepiej z polecenia. Najlepiej poinformować członków rodziny i znajomych o planowanym rozpoczęciu działalności. Być może ktoś z ich znajomych będzie planował budowę bądź remont. Później, jeżeli się sprawdzimy, możemy liczyć na pocztę pantoflową. Ekipy remontowo – budowlanej raczej nikt nie wynajmuje „z ulicy”. Ważne są rekomendacje byłych klientów, potwierdzające fachowość i terminowość ekipy.
W co zainwestować?
Priorytetową inwestycją podczas zakładania firmy budowlanej jest zakup samochodu dostawczego, którym podróżować będą pracownicy firmy, gdzie będzie można zapakować materiały i narzędzia. Koszt zakupu tego typu samochodu, zakładając, że poszukujemy używanego pojazdu to około 20 tysięcy złotych.
Niezbędne wyposażenie
Bez względu na to, czy dopiero planujesz założyć firmę, czy chciałbyś zmodernizować i doposażyć już istniejącą, musisz się liczyć z pewnymi inwestycjami. Zakupić należy niezbędne do pracy budowlańca narzędzia, zarówno typowo budowlane: koparki, młoty pneumatyczne czy betoniarki, jak i sprzęt drobny, typu szlifierki, szpachle itd.
Koszty tego typu inwestycji są bardzo zróżnicowane. Oczywiście najlepiej jest mieć w pełni wyposażoną firmę. Na początek oczywiście należy stworzyć sobie listę niezbędnych wręcz sprzętów i narzędzi, które należy zakupić. Pozostałe można oczywiście wynajmować.
„Nasza firma udostępnia właściwie wszystkie sprzęty, niezbędne na budowie – od koparek, przez dźwigi po kontenery budowlane. Dzięki temu, bez większej kosztów nawet niewielkie firmy budowlane mogą rozpocząć prace przy sporych inwestycjach.” tłumaczy przedstawiciel firmy Siloco, wynajmującej i sprzedającej na polskim rynku niemiecki sprzęt budowlany.
Jeżeli jednak mamy już firmę o ugruntowanej pozycji, z perspektywą pracy przy dużej inwestycji, bądź na większej ilości klientów, lepiej sprzęt zakupić. „Na początek polecam zaopatrzyć się w minikoparkę, którą można przewozić samochodem dostawczym. Przyda się również jakiś większy agregat prądotwórczy i generator ciepłego powietrza.” – radzi pracownik Siloco. Zakup wiąże się z kosztami, ale prawdopodobnie względnie szybko się zwróci.
Na co możemy liczyć?
Trudno oszacować jakie zyski przyniesie firma na początku swojej egzystencji na rynku. Zależy to od wielu czynników. Przede wszystkim od konkurencji, od miejsca pracy, od rodzaju i zakresu usług. Początki mogą być trudne – chyba, że klientów będziemy szukać w trakcie załatwiania formalności. Wówczas na „czysto” w pierwszych miesiącach możemy liczyć na zarobek 5-6 tysięcy złotych.
Założenie własnej firmy budowlanej, modernizacja istniejącej zwykle wiążą się z kosztami, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozpocząć tego typu działalność i cieszyć się z przyjemności posiadania własnego biznesu.
Nadesłał:
Belman
|
Wasze komentarze (3):
-
~jaktos, 2014-07-21 13:24:42
Każdy może założyć, ale początek trochę kosztuje. Sprzęt + narzędzia to grube tysiące. Możecie wybrać narzędzia polskiej ceny, a nie zagranicznych marek, bo to ta sama jakość, a różnice w cenach są bardzo duże.
-
tygrys , 2012-01-05 10:03:29
moim zdaniem w tym artykule poruszone są wszystkie możliwe kwsetie, jeśli chodzi o zakładanie firmy budowlanej. Wiadomo, że na początku może być trudno, ale dobrze, że są takie firmy jak siloco, które ułatwiają strat na rynku.
-
tygrys , 2012-01-05 09:56:54
świetny artykuł, na pewno przyda się każdemu, kto ma zamiar założyć firmę budowlaną. Faktycznie początki są trudne bo takich firm jest sporo, ale dobrze, że istnieją firmy, takie jak siloco, które udostępniają sprzęt.