Kilka faktów o województwie opolskim


Kilka faktów o województwie opolskim
2017-02-24
W dzisiejszym artykule przybliżymy wam kilka faktów na temat naszego ulubionego województwa. Z pewnością nieraz uda nam się Was zaskoczyć. Gotowi? Do dzieła!

Nasze maleńkie opolskie

Województwo opolskie zajmuje obszar 9412 km2, co oznacza, że jest najmniejszym województwem w Polsce. To nie wszystko! Według danych z 2015 roku jest też województwem zamieszkanym przez najmniejszą liczbę mieszkańców, niecały milion.

Od kiedy na mapie?

W zbliżonym do obecnego kształcie województwo powstało w 1950 roku. Co ciekawe, tylko 50% ówczesnych mieszkańców rzeczywiście pochodziło z opolskiego. Przeszło 25% stanowili przesiedleńcy z Kresów.

W opolskim jak w lesie

Niska gęstość zaludnienia wynika między innymi z faktu, że lasy stanowią w tym województwie 26,5% powierzchni.

Polsko-czeskie pogranicze

Jak wszyscy wiemy, opolskie graniczy z Czechami. nie wszyscy wiemy natomiast, że graniczy z krajami morawsko-śląskim i ołomunieckim (w Czechach).

Położenie histeryczne

Większość opolskiego stanowi zachodnią część Górnego Śląska, a cały region nazywa się często Śląskiem Opolskim. Nie jest to do końca poprawne, ponieważ w województwie znajdują się ziemie historycznie należące do wielkopolski (ziemia wieluńska) jak i Dolnego Śląska (np. dawne księstwo Nyskie).

Płynie Odra płynie po opolskiej krainie

Główną rzeką województwa jest oczywiście Odra. Poza tym warto wspomnieć o Małej Panewie i Nysie Kłodzkiej. Największe jeziora zostały stworzone sztucznie, przez człowieka. Należą do nich Jezioro Nyskie, Otmuchowskie i Turawskie.

Opolskie to region mały, ale nie brakuje w nim atrakcji. Jest szczególną gratką dla miłośników przyrody i kameralnego nastroju. Zapraszamy do zwiedzania. Gdybyście mieli ochotę spędzić tu parę dni, zapraszamy do naszego hostelu: hotel opole.



Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Daniel Getsiński

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl