Kolorowo, pachnąco i pysznie - ruszył Jarmark Wielkanocny


Kolorowo, pachnąco i pysznie - ruszył Jarmark Wielkanocny
2017-04-07
Plan Dominikański przy raciborskim rynku zapełnił się drewnianymi kramikami, a na nich pachnące szynki, góralskie sery, marcepany, miody i mnóstwo kolorowych ozdób wielkanocnych. Jarmark Wielkanocny potrwa do niedzieli (9 kwietnia).

W czwartek, 6 kwietnia, na Pl. Dominikańskim rozpoczął się Jarmark Wielkanocny. Przy blisko 20 straganach nabyć można niepowtarzane ozdoby świąteczne i mnóstwo smakołyków. Przedsiębiorcy i drobni kupcy zjechali do Raciborza z całej Polski, a nawet Ukrainy. Swoje stoisko mają również podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej. Niepełnosprawni artyści na swoim suto zastawionym kramiku przygotowali bogaty wybór ozdób wielkanocnych, kartek okolicznościowych, wyrobów ceramicznych, czy tkackich. 

Z wiosennymi upominkami, własnoręcznie szytymi przyjechała Natalia Brząkalik. - Na moim straganie można nabyć zabawne upominki z oryginalnymi nadrukami. Dostępne są kubki, koszulki, body dziecięce. Jak również poduszeczki i szyte zabawki w pastelowych, wiosennych kolorach - zachęca do odwiedzin kramiku Natalia Brząkalik z Modzurowa. 
Raciborski jarmark to także zetknięcie się nowoczesnych trendów z tradycją, co dostrzec można na m.in. na straganie Rafała Żurawskiego. - Od niedawna zaczęliśmy wyrabiać ozdoby z drewnianej sklejki. Do zaoferowania mamy bogaty wybór ozdób świątecznych, od maleńkich kurczaczków na patyku po 80 cm zające. Wzorujemy się na obecnych trendach, ale też nawiązujemy do tradycji regionu - mówi Rafał Żurawski z Nędzy. 

Tradycyjne marcepanowe baranki, kurczaczki i zajączki oferuje Teresa Mazurek. - Od 40 lat zajmuję się wyrobem tych smakołyków. Proces ich tworzenia nie jest trudny, ale trzeba dużo cierpliwości i kreatywności. Najpierwsz przygotowuje się masę, którą trzeba zagotować, do niej dodaje się aromat i dużą ilość cukru pudru. Formuje się figurki, a jak ostygną trzeba je starannie pomalować i zapakować - zdradza przepis na świąteczne marcepany Teresa Mazurek z Bogunic. 

Jarmark potrwa 4 dni. W weekend wzbogacą go występy artystyczne, warsztaty dla najmłodszych i ich rodziców. Część artystyczna rozpocznie się w sobotę, o godz. 14.15, występami Stowarzyszenia Źródło, grupa Raciborzanie. Po nich na plenerowej scenie swoje umiejętności zaprezentują wychowankowie Raciborskiego Centrum Kultury. Usłyszymy m.in. koncert żeńskiej orkiestry kameralnej i młodzieżowej orkiestry pod batutą Henryka Krótkiego, obie grupy wywodzą się z RCK (godz. 15.00-16.00). Od godz. 16.15 do godz. 16.40 widzowie będą mogli zobaczyć spektakl „Wielkanoc po śląsku” w wykonaniu grupy teatralnej „Na śląskim podwórku” z Gminnego Ośrodka Kultury w Kornowacu. Tuż po ich występie na scenę wkroczą Krzanowickie Omy z Zespołu Szkół w Krzanowicach ze skeczem „Hazoki, wajca i take tam insze…”.

W godz. 14.00-16.00 prowadzone będą warsztaty robienia palm wielkanocnych, którymi pokieruje Ewa Lenard. Pozostając w klimacie Wielkiej Nocy, od godz. 16.00 do 18.00 odbywać się będą warsztaty ze słomy i siana, podczas, których robione będą ekologiczne ozdoby świąteczne. Kreatywne zajęcia poprowadzą państwo Danuta i Marian Gałuszka ze Stryszawy. 

Sobotę pełną wrażeń zakończy nastrojowy koncert „Droga”. - Będzie to koncert papieski. Muzykę do słów Karola Wojtyły skomponował Władysław Koperkiewicz. O opracowanie i aranżację zadbał Zbigniew Foryś. Wokal przygotowałam osobiście. Serdecznie zapraszam na koncert - zapowiada Alicja Ploch- Burda z Raciborskiego Centrum Kultury.

W niedzielę, atrakcje towarzyszące jarmarkowi rozpoczną się od godz. 14.30. Na scenie wystąpią podopieczni z Młodzieżowego Domu Kultury. Od godz. 15.30 do 16.30 swoje umiejętności zaprezentuje zespół pieśni i tańca z RCK (grupa młodzieżowa i seniorów). Wzorem poprzedniego dnia w godz. od 16.30 do 18.00 prowadzone będą warsztaty dla najmłodszych. 4-dniowy jarmark zakończy wspaniałe widowisko pasyjne w wykonaniu grupy Gaudi Musicare z Czech. 

***
Autor: Justyna Korzeniak/ Adventure Media
Zdjęcia: Magdalena Matusik/ Adventure Media 

***
Miasto Racibórz w 2017 roku świętuje 800 lat nadania praw miejskich, z tej okazji zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń kulturalno – sportowych dla jego mieszkańców. Historyczne miasto położone na Górnym Śląsku po dziś dzień zachowało wiele cennych zabytków, które odrestaurowane przyciągają turystów z kraju i zagranicy. Dodatkowo w roku jubileuszowym władze miasta zaplanowały liczne koncerty, wystawy, wydarzenia sportowe, w tym m.in.: projekt 4 Biegi Racibórz, Dni Raciborza, Intro Festiwal czy Memoriał. Szczegóły na temat obchodów 800-lecia Raciborza dostępne są na stronie internetowej, pod adresem: http://800lat.raciborz.pl/. 

***
KONTAKT:
800 lat Raciborza
www.800lat.raciborz.pl

***
Kontakt dla mediów:
Justyna Korzeniak
Specjalista ds. Public Relations
justyna.korzeniak@adventure.media.pl
tel. kom. 530 534 539
tel. 32 72 428 84Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Adventure Media

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl