Komunikacja bez przemocy


2015-11-16
Ostatnio coraz większą uwagę przykłada się do komunikacji. Bo przecież żyjemy w społeczeństwie, które opiera się na komunikacji i rozmowie. Szczególnie ważna jest ona w rodzinie czy biznesie.

Odkąd poznałem nvc moje umiejętności komunikacji znacznie wzrosły - mówi Dawid Grabski, praktyk NVC. Przydaje się to szczególnie w relacjach z bliskimi, gdzie często bywają konflikty, różnica zdań. Zwłaszcza rodzice coś o tym wiedzą czy to z małymi dziećmi, czy nastolatkami.

Porozumienie bez Przemocy, bo taka jest polska nazwa, w Polsce jest od ok. 10 lat, ale dopiero od niedawna zaczęło zdobywać coraz większą popularność. A czym na to sobie zasługuje? Bardzo zmienia jakość rozmowy i znacząco zbliża ludzi do porozumienia albo chociaż do dostrzeżenia siebie w trudnych sytuacjach. Nie ma tutaj przemocy typu obwinianie, osądzenia, ocenianie, krytyka. Komunikacja NVC pozwala inaczej spojrzeć na dialog. Pokazuje, że najważniejszy jest kontakt między ludźmi.

Rodzicie często mają problem w relacjach ze sobą oraz ze swoimi dziećmi. Nikt ich nie nauczył jak rozmawiać z ludźmi. Standardowe, nabyte czy wyuczone teksty oraz metody prowadzą tylko do coraz większej frustracji i oddzielenia między ludźmi. Trzeba więc tu powiedzieć, że NVC to nie jest metoda. Nie ma tutaj instrukcji, która powie "zrób tak i tak, stanie się to i to". Dlatego ludzie, którzy doświadczają empatii w kontakcie z NVC, zaczynają rozumieć o co w tym wszystkim chodzi.

Więcej informacji: Porozumienie bez przemocy


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

grabarz

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl