Koncepcja piękna z Północy Europy


Koncepcja piękna z Północy Europy
2018-03-01
Od kilku sezonów trwa fascynacja krajami Północy Europy, a przede wszystkim stylem życia i sposobem urządzania wnętrz jej mieszkańców. Jeszcze do niedawna wszyscy mówili o duńskim hygge i szwedzkim lagom, dziś głośno jest natomiast o estetyce fińskiej. Jak pokazują badania, najszczęśliwszymi ludźmi na świecie są mieszkańcy krajów Północy Europy m.in.: Danii, Szwecji i Finlandii. Jednym z czynników, który z pewnością wpływa na tak dobre samopoczucie obywateli tych państw są piękne wnętrza, w których na co dzień przebywają. Nie bez powodu, styl skandynawski został więc okrzyknięty hitem aranżacyjnym ostatnich miesięcy. Warto jednak rozróżnić go na najpopularniejsze konwencje: duńskie hygge, szwedzkie lagom i estetykę fińską - nowość na rynku wnętrzarskim.

Duński, szwedzki, fiński - który styl jest dla mnie?
Prostota, naturalność i funkcjonalność stylu skandynawskiego inspiruje do tworzenia jego odmian. Wśród nich można wyróżnić styl duński, szwedzki i fiński. Choć każdy z nich bazuje na estetyce rodem z Północy Europy, każdy z nich jest unikalny. Ideą duńskiego hygge jest czerpanie radości z małych rzeczy. Filozofia ta odnosi się zarówno do stylu życia, jak i urządzania wnętrz. W przestrzeniach utrzymanych w tej konwencji dominuje biel, beże i pastele oraz dodatki kreujące klimatyczne ciepło: naturalne tkaniny, miękkie poduszki, a także blask świec oraz ognia rozpalonego w kominku. Szwedzkie lagom można opisać natomiast słowami: „Nie za dużo, nie za mało, w sam raz". Według tej koncepcji, najważniejsze jest funkcjonowanie w równowadze. W szwedzkich stylizacjach dominuje jeden odcień, będący łagodnym tłem dla barwnych dodatków oraz finezyjne połączenia tkanin i skandynawskiego wzornictwa. Estetyka fińska czerpie zaś inspiracje z samej natury. Wnętrza zachwycają ornamentyką zwierzęcą i roślinną, a także szydełkowymi dodatkami. Tym co odróżnia styl fiński od pozostałych są kontrastujące kolory - biel łączy się z grafitem, czernią albo ciemnym brązem.
Wnętrza piękne z natury
Wnętrza powstałe z fascynacji krajami Północy Europy w dużej mierze opierają się na materiałach organicznego pochodzenia. Nie brakuje w nich drewna, kamienia oraz naturalnych tkanin. Produkty tego typu wprowadzają do stylizacji klimatyczne ciepło, a zarazem sprzyjają wypoczynkowi i znalezieniu ukojenia w zgiełku codzienności. Bazą do stworzenia aranżacji utrzymanej w duńskiej, szwedzkiej lub fińskiej konwencji mogą być więc konglomeraty kwarcytowe Technistone. W nastrojowych aranżacjach opartych na duńskim hygge świetnie sprawdzą się materiały w ciepłych odcieniach beżu: Noble Ivory White. Noble Botticino i Noble Calista. Możemy z nich wykonać na przykład okładzinę kominkową. Materiał Technistone jest bardzo odporny na wysoką temperaturę, łatwy w pielęgnacji oraz można go dociąć na wymiar, dlatego dopasowanie wymiaru płyt nawet do najbardziej niestandardowego projektu nie stanowi kłopotu. W przestrzeniach inspirowanych szwedzkim lagom doskonale zaprezentują się elementy Technistone w rozmaitych tonacjach szarości, a wśród nich nowości w ofercie firmy - Noble Pro Frost, Noble Pro Cloud i Noble Pro Storm. W fińskich wnętrzach zaś nie może zabraknąć konglomeratów kwarcytowych, które swoją kolorystyką i rysunkiem idealnie odwzorowują wygląd naturalnych kamieni: Noble Areti Bianco, Noble Lusso Champagne, Noble Carrara, Noble Pietra Grey czy Noble Imperial Grey. Z produktów Technistone można wykonać blaty, fartuchy kuchenne, okładziny ścienne i podłogowe oraz wiele więcej. Dzięki najwyższej jakości oraz bardzo dobrym właściwościom użytkowym, można mieć pewność, że elementy wystroju wnętrz wykonane z tego materiału posłużą wiele lat.
Wnętrza rodem z Północy Europy zachwycają swoim ponadczasowym pięknem, dlatego nikogo nie powinno dziwić, że Duńczycy, Szwedzi oraz Finowie należą do grona najszczęśliwszych ludzi na świecie.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

E.C.H.O. Communications

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl