Kredyt na samochód: czym się różni od zwykłej pożyczki?


Kredyt na samochód: czym się różni od zwykłej pożyczki?
2017-03-30
Kredyt na samochód to pożyczka bankowa na konkretny cel – zakup pojazdu. Nabyty środek transportu jest zabezpieczeniem dla banku, który zostaje współwłaścicielem auta do momentu spłaty zobowiązania.

Dzięki temu instytucje są w stanie zaoferować niższe oprocentowanie kredytu niż w przypadku kredytu gotówkowego o dowolnym przeznaczeniu.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie InfoMoto.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:



Kredyt na samochód – co można kupić?

Kredyt samochodowy jest najczęściej zaciągany na zakup auta osobowego. W ramach takiej pożyczki można jednak sfinansować także inne środki transportu: samochody ciężarowe, motory, skutery, ciągniki, a nawet przyczepy kempingowe i łodzie. Mogą to być pojazdy nowe lub używane, zakupione w salonie lub od osoby prywatnej. Można się także ubiegać o kredyt na samochód sprowadzany z zagranicy.



Na czym polega kredyt samochodowy?

Kredyt na zakup samochodu to rodzaj pożyczki bankowej, która musi zostać przeznaczona na konkretny cel. Należy to potwierdzić odpowiednimi dokumentami – zazwyczaj umową kupna-sprzedaży pojazdu. Wyróżnia się 3 rodzaje kredytów samochodowych:

  • standardowy, czyli spłacany w comiesięcznych ratach,
  • jednoratowy: tak zwany 50/50 lub 60/40. Polega on na tym, że przy zakupie klient wnosi wkład własny w wysokości 50 lub 60% wartości pojazdu, a resztę spłaca jednorazowo np. po roku,
  • balonowy: klient płaci niskie, comiesięczne raty, ale ostatnia z nich jest dużo wyższa (zwykle 20% wartości samochodu).



Kredyt samochodowy a gotówkowy: co jest tańsze?

Istotą kredytu samochodowego jest to, że zakupiony pojazd staje się dla banku zabezpieczeniem pożyczki. Do czasu całkowitej spłaty zadłużenia instytucja zostaje współwłaścicielem auta. Dodatkowo bank może chronić się poprzez cesję polisy AC, depozyt karty pojazdu lub weksel in blanco. Dzięki tym mechanizmom, kredyt samochodowy jest zwykle tańszy i niżej oprocentowany niż kredyt gotówkowy na dowolny cel. Kredytodawca ponosi mniejsze ryzyko, a więc może zaproponować klientom korzystniejsze warunki.


Redakcja Infomoto informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Infomoto nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

infomoto

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl