Kredyty – na co zwracać uwagę? – Najważniejsze kwestie


2017-12-05
Osoba starająca się o kredyt najczęściej ma bardzo ważny powód. Możemy starać się o kredyt na dom czy mieszkanie, ale również na różnorodne ruchomości; samochody czy sprzęt AGD.

Bez względu jednak na to, jaki kredyt zaciągamy i na jak dużą kwotę, zawsze bardzo dokładnie powinniśmy przeanalizować umowę.

Kredyt hipoteczny - na nim zależy nam najbardziej

Obecnie wiele osób stara się o kredyt hipoteczny na własne mieszkanie lub na dom. Niewiele osób ma ten komfort, aby za zgromadzone środki móc zakupić własną nieruchomość. Dlatego właśnie pomoc w formie kredytu okazuje się niezastąpione i konieczna, aby móc myśleć o swoich wymarzonych „czterech ścianach". Niskie stopy procentowe są czynnikiem, który zachęca do zaciągania kredytów hipotecznych. Na co zwracać uwagę starając się o kredyt hipoteczny? Poniżej kilka podpowiedzi.

Oprocentowanie. Jest to na pewno jeden z najważniejszych czynników, który musimy wziąć pod uwagę oceniając kredyt oraz naszą zdolność jego spłacania. Oprocentowanie to zarówno marża dla banku jak i stopa procentowa. Warto zatem decydować się na kredyt w takim banku, który oferuje niskie oprocentowanie.

Koszty kredytu. To kolejny niezwykle ważny czynnik. Należy pamiętać, że nie będziemy spłacać wyłącznie kwoty, o którą się staramy. Na kredyt składają się również odsetki, a wiec wspomniane już oprocentowanie, koszty dodatkowe, takie jak prowizja za przyznanie pożyczki, opłaty przygotowawcze, ubezpieczenie kredytu, powołanie rzeczoznawcy. Najlepiej zatem zgłosić się do kilku banków, porównać ich oferty i wybrać tę najbardziej korzystną.

Prowizja. Jest to opłata dla banku za samą możliwość udzielenia kredytu. Zazwyczaj prowizja ta pobierana jest na samym początku umowy. Oczywiście klientowi powinno zależeć na tym, aby była ona jak najniższa. Najczęściej prowizje nie przekraczają dwóch procent od całości kredytu hipotecznego.

Wkład własny. Im większy wkład własny, tym lepsze warunki możemy wynegocjować. Ponadto, jeżeli wkład własny będzie zbyt niski, bank może zażądać dodatkowego ubezpieczenia niskiego wkładu własnego.

Umowy kredytowe i zawarte w nich „haczyki"

Bardzo często kredytobiorcy czują się pokrzywdzeni zapisami w umowach, które są dla nich niekorzystne. Banki i instytucje finansowe zabezpieczają się na różne sposoby. Dlatego tak ważne jest, aby przed podpisaniem umowy kredytowej przeczytać ją kilka razy, a najlepiej przedstawić ją osobie, która zna się na zagadnieniach prawnych. Należy pamiętać o tym, że każdy kredytobiorca może, a nawet powinien wymagać od banku, aby wszystkie zapisy w umowie zostały sformułowane w sposób jasny i zrozumiały.

Tzw. „haczyki" i zapisy, które niekoniecznie podobają się kredytobiorcom dotyczą bardzo często takich zagadnień jak:

- odstąpienie od umowy; należy bardzo dokładnie sprawdzić wysokość kosztów związanych z ewentualnym odstąpieniem. Co więcej, istotna jest adekwatność kar - takie same kary powinien ponosić bank za odstąpienie od umowy jak kredytobiorca;

- wcześniejsza spłata kredytu; zdarza się, że wcześniejsza spłata kredytu jest dla kredytobiorcy nieopłacalna i wiąże się z kolejnymi opłatami i prowizjami. Kwestie te powinny być jasno i precyzyjnie zapisane w umowie;

- dodatkowe prowizje; to naturalne, że bank pobiera prowizje (wyjaśniliśmy tu już wcześniej), ale często banki doliczają do prowizji opłaty manipulacyjne, np. sporządzenie umowy czy nawet opłata za rozpatrzenie wniosku;

- przewalutowanie kredytu; warto przed podpisaniem umowy sprawdzić, czy bank oferuje taką możliwość i jakiego rzędu są to koszty;

- zmiana stopy procentowej; jeżeli kredyt oprocentowany jest na zasadach zmiennej stopy procentowej, powinniśmy domagać się zapisu o zmianie stopy, a także zapisu o sposobie powiadomienia o zmianie.

Powinniśmy również zwrócić uwagę na wszelkie zapisy dotyczące zapisu o korespondencji, o indywidualnym ustalaniu warunków umowy oraz na dodatkowe warunki przy udzielaniu kredytu.

Więcej szczegółów - https://www.actum-finanse.pl/

Nadesłał:

monika_monia

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl