Krótka opowieść o rajstopach


2018-04-11
Współcześnie rajstopy stanowią w damskiej stylizacji nieodłączny must have, tak jak jak baleriny czy biała koszula. Dawno temu produkt luksusowy - teraz nosi je każda kobieta.
Z początkiem, gdy materiał z którego wytwarzano wyroby pończosznicze był jeden, kobiety nie miały dużego dylematu. Po pierwsze pończochy były szyte z jedwabiu lub aksamitu, stanowiły więc artykuł drogocenny. W latach 40 na skutek odkrycia nylonu były już bardzo pożądane w świecie mody. Nylon posiadał tę cechę, że rajstopy były subtelne, i pięknie podkreślały kobiece kształty. Poza tym pończochy z nylonu były mniejszym wydatkiem, i przez to w zasięgu także dla nauczycielek.
Dzisiejsze rajstopy pojawiły się de facto na koniec lat 50, kiedy ich wynalazca zestawił pończochy i majtki. Takie odkrycie wynalazek wypromowały cenione amerykańskie aktorki, chociażby Rita Hayworth i Audrey Hepburn. Nasze babcie z chęcią zaakceptowały nowy styl i w krótkim czasie rajstopy z nylonu stały się obecne w każdej damskiej garderobie. Rodzimi twórcy intensywnie pracowali nad modyfikacją formuły i zaczęli stosować stylon, mianowany również elastilem. Nasze matki i ciotki zwykły określać je "helanko".
Następne dziesięciolecia to przełomowe mieszanki materiałów, dzięki którym rajstopy stały się jeszcze ładniejsze. Wciąż powszechny nylon (czyli poliamid) dzisiaj okazał sie podstawą dla popularnej mikrofibry. Przełomem w produkcji rajstop okazała się lycra, która odpowiada za sprężystość. Można ją spotkać też innym nazewnictwem - elastan, dorlastan, spandex.
Producenci szybko zorientowali się że lycra to materiał praktyczny. Dołączona do poliamidu umożliwia na produkcję sportowej odzieży - np. legginsów. Każda pań sprawdziła że legginsy są bardzo wygodne i łatwo dostosowywują się do ciała, nie ograniczając aktywności. Co więcej, coraz częściej można spotkać połączenie rajstop i legginsów, świetne na chłodniejsze wieczory.
Lycra nie należy do groszowych surowców, dlatego branżę zalewają wyroby z wątpliwych zamienników. Bez problemu daje się zweryfikować ich gatunek - np. rajstopy ze streczu są napięte, a po danym czasie widać sieć urywających się nitek. produkty pończosznicze zawdzięczają elastyczność dzięki poliestrowi, który dokłada się do włókien naturalnych, np. wełny.
Współcześnie producent rajstop informuje na ulotce o surowcach i wartości DEN. Jest to skrócona wersja od "denier" i ilustruje grubość pończochy. Im wyższa wartość DEN, tym mocniejsza rajstopa. Wskaźnik jest powszechny i nadaje się do każdego rodzaju pończoch - zarówno tych z lycry jak i nylonu. Jeśli chodzi o skład, to im większy stosunek lycry do reszty włókien, tym ładniejsze i solidniejsze rajstopy.
Materiały składowe i wskaźnik DEN przekładają się na takie właściwości rajstop jak stopień krycia, zmatowienie. Najbardziej nieprześwitujące są produkty z akrylu, puszystego i odpornego włókna. Warto mieć na uwadze, że powszechne jest oznaczenie kolorów rajstop - chętnie kupowane odcienie to cieliste Sand, Visone i prawie czarne Nero. Jeśli chodzi o wydatek - zależy od denier DEN, przędzy i printu. Rajstopy ze wzorem są zawsze większym wydatkiem od zwykłych. Najniższą cenę mają są rajstopy o DEN 8-20, zaś grube to wydatek niekiedy ponad 50 zł. Najwięcej trzeba zapłacić za funkcjonalne - np. lecznicze.

Nadesłał:

goliats

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl