Likwidacja szkody w leasingowanym pojeździe


2015-11-26
Magdalena Kaca, Dyrektor Departamentu Ubezpieczeń w Volkswagen Bank

Likwidacja szkody z ubezpieczenia samochodu w leasingu odbywa się na zbliżonych zasadach do reguł obowiązujących w przypadku pojazdu finansowanego gotówką lub kredytem. Przy zgłoszeniu szkody na leasingowanym samochodzie należy jednak pamiętać o kilku istotnych elementach. Podstawową kwestią jest konieczność poinformowania firmy leasingowej o uszkodzeniu samochodu. W tym celu należy wypełnić odpowiedni formularz. Finansujący, czyli firma leasingowa, jako właściciel auta musi wyrazić zgodę na wypłatę przyznanych środków z ubezpieczenia na konto serwisu blacharsko-lakierniczego lub leasingobiorcy, czyli korzystającego. W wyjątkowych sytuacjach podmiot finansujący może zażądać przelania sumy z odszkodowania na własny rachunek. Zwykle wynika to z opóźnień w spłacie miesięcznych rat ze strony leasingobiorcy.

Podstawowym dokumentem regulującym proces likwidacji szkody w leasingowanym samochodzie są Ogólne Warunki Umowy Leasingu. Aby zabezpieczyć się przed utratą wartości auta, finansujący może zapisać w nich konieczność naprawy uszkodzonego pojazdu w autoryzowanym serwisie. Trzeba też pamiętać, że w przypadku kradzieży lub szkody całkowitej samochodu w leasingu następuje wygaśnięcie umowy. Oznacza to, że korzystający jest zobowiązany spłacić pozostałe raty przewidziane w umowie, pomniejszone o sumę przyznanego odszkodowania.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

MultiComm

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl