Mały ogród miejski – wyzwanie dla projektanta


2016-07-15
Ceny ziemi w miastach niestety rosną, więc miejsce na tereny działkowe są coraz mniejsze. Wielu projektantów ma problem jak rozdysponować przestrzeń w malutkim ogrodzie miejskim. Jak sobie z tym poradzić?

Najważniejsze wydaje się być dobre rozplanowanie przestrzeni, pewne jest to, że domek zajmuje znaczną część działki i to wokół niego zostają kawałki terenu do zagospodarowania. Aby cokolwiek zrobić na tych terenach trzeba to dobrze przemyśleć, aby znalazło się tam miejsce na ogród roślinny, podjazd dla samochodu oraz miejsce do odpoczynku, gdzie całą rodziną usiądziemy i w miłej atmosferze przygotujemy wieczorną imprezę z grillem. Sposób rozmieszczenia tych miejsc musi być oczywiście uzależniony od rodzaju domku, jego kształtu i elewacji, musi być to wszystko przemyślane i stanowić jedność, należy wykorzystać figury geometryczne aby wszystko stanowiło jedną całość. Taki ogród musi być nie tylko piękny, ale również funkcjonalny, więc warto pomyśleć o małym kąciku do zabawy, umieścić tam może mały skrawek trawy, bądź polbruku wraz z koszem do gry albo bramką do piłki nożnej, w takim miejscu, szczególnie dzieci będą chętnie spędzały czas i nie będzie groziła im nuda. Projektowanie ogrodów, szczególnie takich małych to prawdziwe wyzwanie dla każdego projektanta, nawet najbardziej doświadczonego.

Jeśli chodzi o zakładanie ogrodów i wybór roślin jakie posadzimy, również warto przemyśleć to pod kilkoma kątami, warto aby posadzić kwiaty takie, aby kolorystycznie i kształtem pasowały do elewacji i kształtu domu, nikt chyba sobie nie wyobraża w minimalistycznym ogródku, przy dość małym domu posadzenie choinki ogromnej na 4 metry. Nie może być nic tak wyróżniającego się. Najlepszymi roślinami które zawsze się sprawdzają w małych ogrodach są: modrzew w formie kulistej, nie jest to roślina, która bardzo wysoko urośnie, raczej zachowuje swoją wielkość, morwa biała, która niestety rośnie bardzo szybko, ale wygląda przepięknie i do każdego ogrodu fantastycznie się wkomponowuje, jednak bez przeszkód można podcinać je i uformować jej koronę. Również brzoza brodawkowata stanowi bardzo atrakcyjny element w każdym ogrodzie. Ponadto znakomitym pomysłem są wszelkiego rodzaju żywopłoty i roślinki zasłaniające nas od sąsiadów czy drogi, jest to po prostu bardzo wygodne. Artykuł powstał dzięki pomocy firmy Projektowanie ogrodów Łódź Specgarden


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Dabali777

Wasze komentarze (1):

  • avatar
    ~Greg, 2016-07-21 10:44:05

    Bardzo często nie docenia się roli dobrego projektu. A właśnie on pozwala oszczędzić mnóstwa problemów i kosztów.
    budownictwopolskie.pl/artykul/plyty_na_tarasie_a_komfort_wypoczynku
    www.infoarchitekta.pl/artykuly:3-nowosci-firmowe:9756-dobry-projekt-czyli-dobor-kostki.html


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl