Mieszkanie używane czy od dewelopera?


Mieszkanie używane czy od dewelopera?
2014-12-06
Decydując się na zakup mieszkania musimy jednocześnie dokonać wyboru rynku, na którym będziemy poszukiwać nieruchomości. Może to być rynek pierwotny lub wtórny. Czy warto wydawać więcej na nowe mieszkanie od dewelopera czy lepiej zdecydować się na mieszkanie używane, z tzw. drugiej ręki?

Droższe, ale czy lepsze?

Mieszkania pochodzące z rynku pierwotnego, budowane i oferowane potencjalnym kupującym przez deweloperów, są nieużywane i zbudowane z zachowaniem wysokich standardów. Mają nowe instalacje wodne, kanalizacyjne i elektryczne, których nie będzie trzeba wymieniać. Pamiętajmy jednak, że należy tutaj ponieść koszty wykończenia i wyposażenia takiego mieszkania. Alternatywą jest zakup mieszkania od dewelopera z opcją jego wyposażenia, za dodatkową opłatą.

Ważne dodatkowe koszty

Kierując się wyłącznie kosztami przeprowadzanej inwestycji należy stwierdzić, że mieszkanie nowe zawsze będzie droższe od używanego. Jego atutem w kwestiach finansowych jest jedynie to, że nie pociąga za sobą obowiązku opłacenia 2-procentowego podatku od czynności cywilnoprawnych do Urzędu Skarbowego. Nowe mieszkania będą tańsze w eksploatacji, ponieważ w czynszu nie płaci się opłat na fundusz remontowy, a rachunki za ogrzewanie najczęściej są dużo niższe.

Mieszkanie nawet z pełnym umeblowaniem

Mieszkania wtórne, z drugiej ręki, można kupić w każdym mieście, w przeciwieństwie do mieszkań nowych, których w wielu lokalizacjach wyraźnie brakuje. Na rynku wtórnym można nabyć mieszkanie z szerokiej oferty, w wybranej lokalizacji i o pożądanej wielkości. Atutem mieszkań używanych jest to, że można je nabyć w pełni zaaranżowane, niewymagające nakładów na remont i wyposażenie. Klient dopłaca jedynie za pozostawione w mieszkaniu przez byłych właścicieli sprzęty i meble, najczęściej na stałe zamontowane przy ścianach - zabudowa kuchenna czy szafy przesuwne.

W używanym szybciej zamieszkasz

Kupując mieszkanie używane, po załatwieniu wszystkich formalności związanych z przeniesieniem prawa do nieruchomości oraz formalności kredytowych, można w krótkim czasie zacząć je użytkować. W przypadku mieszkań od dewelopera czasem trzeb czekać kilka miesięcy na odbiór kluczy.

Kwestia „Mieszkania dla Młodych”

Jeśli kupujący spełnia warunki preferencyjnego programu „Mieszkanie dla Młodych”, wybór mieszkania używanego nie będzie właściwy, bowiem tylko nowe mieszkania kupowane na kredyt z banku mogą być obiektem dofinansowania ze strony budżetu państwa. W takim wypadku należy znaleźć w pożądanej lokalizacji mieszkanie z rynku pierwotnego, które spełni limity ceny i wielkości powierzchni, wskazane w ustawie o „Mieszkaniu dla Młodych”.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

crocko7

Wasze komentarze (1):

  • avatar
    ~K & P, 2014-12-06 22:12:29

    My mieliśmy podobny dylemat. Jedak zdecydowaliśmy się na nowe mieszkanie od dewelopera w programie MDM i jesteśmy bardzo zadowoleni z tej decyzji. Więcej o naszych przygodach z kupnem mieszkania można poczytać na blogu http://zamieszkali.blogspot.com/


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl