Nietrzymanie moczu - dlaczego odbiera ochotę na życie?
Ta przypadłość wielu osobom skutecznie odbiera chęć do normalnego funkcjonowania. Cierpiący na nią unikają kontaktów z ludźmi, przestają planować podróże, obawiają się zwykłego wyjścia do sklepu. Choć skutki zazwyczaj bywają podobne, przyczyn nietrzymania moczu (NTM) może być kilka.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu - gdy mięśnie są za słabe
Mówimy tu o dwóch najczęstszych powodach, dla których kontrola odruchów wydalniczych bywa dużym problemem. Na dnie miednicy znajdują się mięśnie Kegla, odpowiedzialne za zwieranie i rozwieranie dróg moczowych. W standardowej sytuacji ktoś zdrowy nie ma problemów z użyciem tych mięśni i utrzymaniem moczu. Pierwszą diagnozą NTM jest ich osłabienie, co może powodować wysiłkowe nietrzymanie moczu. Przy wzroście ciśnienia w pęcherzu moczowym nie potrafią utrzymać wydalania pod kontrolą. Dochodzi wówczas do popuszczania, bardzo często pod wpływem fizjologicznych odruchów, takich jak kaszel, kichanie czy śmiech. Swoje może zrobić w takim wypadku równie wysiłek fizyczny, np. dźwignięcie walizki czy podniesienie krzesła.
Może być zupełnie inaczej. Nadpobudliwe mięśnie Kegla również odpowiadają za NTM
Drugą stronę medalu stanowi nadaktywność mięśni Kegla. Ponieważ są one nadmiernie pobudzone, wzmaga się chęć oddania moczu. Czasem może to prowadzić do niekontrolowanych skurczów i rozkurczów, a w konsekwencji do upływu, czyli mikcji. To nietrzymanie moczu z naglącym parciem, w dużo mniejszym stopniu zależne od wysiłku, choć może się zdarzyć przy nagłych ruchach i zmianach pozycji. Nadreaktywny pęcherz może jednak wykazywać podobne objawy przy zapaleniu, chorobie prostaty czy chorób o podłożu neurologicznym.
Dieta i ćwiczenia - najlepsze środki zaradcze
Innymi przyczynami tej przypadłości mogą być stany pooperacyjne lub zwyczajne przepełnienie pęcherza, z którymi zwieracze nie dadzą sobie rady. Sprzyja mu także niewłaściwa dieta, na przykład skłonność do spożywania ostrych potraw czy nadmiernej ilości słodzonych napojów gazowanych. Jeśli nietrzymanie moczu występuje stale, należy pamiętać, że nie jest to stan fizjologiczny. Wiele osób skłonnych jest akceptować go, tłumacząc nietrzymanie wiekiem, jednocześnie z tego powodu tracąc ochotę na liczne aktywności i spotkania z ludźmi. Leczeniu zleconemu przez specjalistę powinna towarzyszyć kontrola diety, unikanie moczopędnych napojów, pomogą także specjalne ćwiczenia mięśni Kegla, polegające na napinaniu mięśni brzucha.
Nadesłał:
NoweArtykuły
|
Wasze komentarze (7):
-
Malina00 , 2019-11-28 15:37:08
jak najbardziej my korzytsamy z refundacji. Polecam przejść sie do Doz tam można wszytskiego się dowiedzieć
-
stillalice , 2019-11-03 00:09:55
A wiecie, że w niektórych przypadkach można uzyskać refundację? Tutaj piszą o tym jak się za to zabrać: doz.pl
-
Malina00 , 2019-10-30 14:11:33
nietrzymanie moczu to problem wstydliwy, dlatego wkładki są super pomyslem. I właśnie w Doz dostaliśmy próbki i teraz wybrane te najlepsze akurat Tena. Teraz lepiej chodzi się po mieście.
-
stillalice , 2019-10-01 02:10:40
Dobra, juz wiem, poszłam do apteki doz dostałam próbki róznych marek, więc jak nie wiecie co wybrać, to u nich nie ma z tym problemy.
-
stillalice , 2019-06-30 10:59:38
A jakich używacie wkładek czy innych środków chłonnych? Wiem, ze w aptece doz.pl można dostać próbki, ale nie wiem co będzie najlepsze.
-
~Idda, 2019-05-28 16:16:36
U mnie ćwiczenia na niewiele się zdały. Problem nietrzymania moczu nasilał się i juz nie bardzo nawet chciałam wychodzic z domu. Dowiedziałam się, że są zabiegi laserowe, które mogą pomóc. Laser skojarzył mi się z wysoką ceną, ale wysoką cenę to ja płaciłam za każdy dzień, gdy nietrzymanie moczu nie dawało mi normalnie żyć! A cena okazała się przyzwoita. Zabieg wykonałam u dra Basty Tomasza w Intima Clinic w Krakowie. Rewelacyjny specjalista!
-
~kam.zaj, 2019-05-22 12:13:26
Ja na problemy z nietrzymaniem moczu chodziłam na ćwiczenia wzmacniające dno miednicy oraz na zabiegi polem magnetycznym w Terapion w Katowicach. Przy stosowaniu się do zaleceń w przeciągu miesiąca pozbyłam się problemów.