O barszczu krok po kroku


O barszczu krok po kroku
2017-10-15
Barszcz czerwony zazwyczaj kojarzy nam się z Wigilią. Serwujemy go głównie w okresie świątecznym, a później zapominamy o jego istnieniu, aż do następnych świąt.
To błąd, który koniecznie trzeba naprawić, bo barszcz to nie tylko bożonarodzeniowy dodatek, ale baza do wielu ciekawych zestawień. Co jednak najważniejsze - to smaczna, zdrowa i prosta o zrobienia zupa.
 

1. Zacznijmy od składu
Jak barszcz- to oczywiście z buraków. Te zaś są prawdziwą skarbnicą witamin. Poza tym, że działają pobudzająco, są bogatym źródłem betaniny, czyli substancji zwiększającej odporność organizmu. Czy wiesz, że buraki są szczególnie zalecane osobom cierpiącym na anemię i nerwicę? Zawarta w nich witamina B wspomaga proces tworzenia się czerwonych krwinek.
 
Odkwaszają organizm dzięki zawartości wapnia, potasu, sodu i magnezu. Ponadto buraki wspomagają leczenie nowotworów złośliwych. Dobrze działają też na nasz układ pokarmowy.
 
Dzięki zawartym w burakach substancjom pektynowym ułatwione jest trawienie. Obniżają też poziom cholesterolu, przeciwdziałają miażdżycy i hamują procesy gnilne w jelitach. Chyba wystarczy wyliczania ich zalet, bo lista nie ma końca, a trzeba powiedzieć jeszcze jak stworzyć ciekawe zestawienia z burakiem.
 
2. Bazowy barszcz
Najprostszym wykorzystaniem buraka jest oczywiście barszcz. Zupa niewymagająca misternego przygotowania, za to smaczna i zdrowa. Powinna się pojawiać na naszym stole nie tylko od święta. Co więcej nasze możliwości kuchenne nie kończą się na zestawieniu barszczu z krokietem.
 
3. Pomysły na duet, czyli pomysły na dodatki do barszczu. 
Pierwsze skrzypce będzie grał oczywiście barszcz. Dodatków może być jednak wiele. Dobrym zestawieniem z tą zupą okażą się proste w przygotowaniu paszteciki z mięsem lub kapustą.
Inną propozycją są pierożki. Tu pojawia na się nieco świąteczny klimat, ale dlaczego nie pozwolić sobie na smak świąt w ciągu roku. Bardziej alternatywnym rozwiązaniem będzie połączenie barszczu z paluchami serowymi. Inną propozycja będzie też stworzenie zupy jarzynowej na bazie barszczu. Dodanie do niego ulubionych warzyw może być ciekawym eksperymentem. Jeśli wolimy bezpieczne rozwiązania, zawsze możemy wrócić do standardowych krokietów.
 
4. Pragmatyczna ta parka – smaczny lunch do pracy, lub pomysł na obiad, czy kolację.
Ostatnią kwestią jest określenie, gdzie możemy delektować się naszym barszczowym połączeniem. Zupa zestawiona np. z pierożkami będzie idealnym pomysłem na lunch.
 
Wcześniej przygotowane danie możemy zabrać do pracy i cieszyć się smacznym posiłkiem zjedzonym w przerwie na obiad. To zdrowe i użyteczne rozwiązanie, bo po pierwsze wiemy co jemy, przygotowując sobie posiłek osobiście. Po drugie, to po prostu zdrowe dla naszego organizmu.
 
Sprawdź również: burak właściwości lecznicze

Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Poradnik domowy
http://ekoporady.wordpress.com/

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl