Pierwsze symptomy w cukrzycy typu 2. - co warto wiedzieć?


Pierwsze symptomy w cukrzycy typu 2. - co warto wiedzieć?
2017-05-05
Wczesne objawy cukrzycy typu 2. to m.in. wzmożone pragnienie i zwiększone oddawanie moczu. Duży apetyt, a także nawracające zakażenia skóry, pochwy lub układu moczowego także mogą sygnalizować chorobę.

Polidypsja i poliuria a cukrzyca typu 2.

Pierwsze objawy cukrzycy są zróżnicowane i często nie wzbudzają niepokoju. Zdarza się, że cukrzyca typu 2. rozwija się przez kilka lat, a chory nie zauważa jej symptomów. Nasilają się one stopniowo, dlatego warto zwracać uwagę na każde, nawet nieznaczne odchylenie od normy. Najwcześniej można zaobserwować polidypsję, czyli nadmierne pragnienie. Często towarzyszy jej suchość w jamie ustnej. Pierwszy objaw choroby jest spowodowany podwyższonym poziomem cukru. Aby go zmniejszyć, organizm domaga się dużej ilości płynów potrzebnych do rozcieńczenia nadmiaru glukozy we krwi. Częste oddawanie moczu (poliuria) jest konsekwencją polidypsji. Występowanie tych dwóch objawów powinno skłonić do wizyty u lekarza. Prawdopodobnie zaleci on oznaczenie glukozy na czczo.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:



Polifagia, czyli zwiększony apetyt symptomem cukrzycy

Cukrzyca typu 2. powoduje także pojawienie się większego apetytu, tzw. polifagii. Wynika to ze zbyt małej ilości insuliny, która transportuje glukozę do komórek organizmu. Skutkuje to niskim poziomem cukru we krwi, który zwiększa łaknienie. Dostarczenie dodatkowych kalorii, w tym cukrów, jest jednak nieskuteczne. Insulina nie ma możliwości przeniesienia ich z krwi do pozostałych tkanek.



Częste zakażenia mogą być objawem cukrzycy

Cukrzyca typu 2. zwiększa częstotliwość występowania infekcji skóry, pochwy oraz układu moczowego. Powracające zakażenia to istotny sygnał do wizyty u specjalisty – lekarza internisty lub diabetologa. Ten objaw oraz zaburzenia widzenia, senność po posiłkach i powolne gojenie się ran również wskazują na konieczność zbadania ich przyczyny.



Późniejsze objawy cukrzycy typu 2.

Jeśli chory nie zauważy pierwszych objawów cukrzycy typu 2., mogą się rozwinąć mikroangiopatie. Są to uszkodzenia naczyń tętniczych, które powodują m.in. problemy ze wzrokiem. Pojawiają się też drętwienie kończyn, skurcze mięśni oraz zanim czucia i zmniejszone odczuwanie bólu.


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

poradnik zdrowia

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl