Prawo dla kierowców - sprawdź co musisz wiedzieć


Prawo dla kierowców - sprawdź co musisz wiedzieć
2018-07-04
Warunki pracy kierowcy zawodowego ściśle reguluje polskie i unijne prawo. Przed rozpoczęciem pracy warto więc zapoznać się z nimi, by dobrze znać swoje prawa i obowiązki.

Jednorazowo dziewięć godzin

Czas pracy kierowców w Unii Europejskiej reguluje rozporządzenie Rady (WE) nr 561//2006. Dzienny okres prowadzenia pojazdu pomiędzy dwoma przerwami nie może być dłuższy niż dziewięć godzin. Dwa razy w tygodniu kierowca może jednak wydłużyć ten czas do dziesięciu godzin. W tym miejscu warto jednak pamiętać, że każde, nawet najmniejsze, przekroczenie dziewięciu godzin jazdy jest uznawane za wydłużenie czasu pracy. Jeśli ktoś nie będzie przestrzegał tych wytycznych, może spodziewać się kary pieniężnej przewidzianej w Ustawie o Transporcie Drogowym. Przekroczenie maksymalnego dziennego czasu prowadzenia pojazdu od piętnastu minut do jednej godziny to mandat w wysokości 150 złotych. Każda kolejna godzina zaś kosztuje kierowcę 200 złotych.

Okres aktywności kierowcy ograniczony jest przerwami dziennymi i tygodniowymi. - Pierwsza z nich może być wykorzystana na trzy sposoby: w sposób pełny, dzielony i skrócony. Odpoczynek pełny trwa jedenaście godzin, dzielony w dwóch częściach trzy plus dziewięć godzin. Skrócony natomiast jest co najmniej dziewięciogodzinny, ale kierowca może wykorzystać maksymalnie trzy takie wypoczynki pomiędzy dwoma wypoczynkami tygodniowymi. Te z kolei także można wykorzystać na dwa sposoby. Regularny trwa co najmniej 45 godzin, skrócony zaś co najmniej 24 godziny – mówi prawnik Marcin Ciesielski. Kwestie te musi brać pod uwagę każdy pracodawca.

Co z dietą?

Prawo do diety jest bardzo ważną kwestią dla każdego pracownika. Zawodowym kierowcom przysługuje ona z tytułu podróży służbowej. I tutaj problem pojawiał się przy ustaleniu, kiedy kierowca w takiej podróży się znajduje. Pracodawcy często wpisywali w umowach o prace rozległe zasięgi pracy obejmujące kilka województw. Na szczęście kwestia to została uregulowana w nowej ustawie o czasie pracy kierowców. Podróż służbowa występuje wtedy, gdy przewóz drogowy wykonywany jest poza siedzibę firmy lub jej oddział. W myśl przepisów dieta nie przysługuje, jeśli podróż trwa mniej niż osiem godzin. Połowa diety wypłacana jest, kiedy kierowca spędza w trasie od ośmiu do dwunastu godzin. Dłuższe podróże uprawniają do pobierania pełnej diety. Jeśli pracodawca nie chce, bądź zwleka z wypłacaniem diety, warto zasięgnąć porady prawnej (http://www.kancelaria-ciesielski.pl/). Najczęściej diety wypłacane są wraz z kolejnym wynagrodzeniem.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

notatkiprasowe.thefirst

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl