Problemy ze schodami


Problemy ze schodami
2015-03-10
Schody - starsza alternatywa windy (i przy okazji zdrowsza) - płata nam figle. Nie chodzi o zwyczajną złośliwość rzeczy martwych, ale wady konstrukcyjne - czyli brak wyobraźni architektów lub budowniczych.


Przypadłość ruchomych schodów

Otwarcie drugiej linii metra w Warszawie w ostatnią niedzielę rozbudziło nie tylko nadzieję, ale i ciekawość. Niemal ćwierć miliona warszawiaków przejechała się drugą linią już pierwszego dnia. Istne szaleństwo. Niestety nie obyło się bez usterek. W poniedziałek, zanim jeszcze wybiło południe, ruchome schody zatrzymywały się aż 40-krotnie. Podobno to wina:

  • Wandali – wetknęli pręt, który zatrzymał schody;
  • „Wieku dziecięcego” – schody wymagają wyregulowania, dostosowania do obciążenia;
  • Samych pasażerów, którzy nieświadomie przyciskają guzik zatrzymujący schody. Został on umieszczony w zbyt łatwo dostępnym miejscu – na bocznej krawędzi.

Słabej jakości schody = gotowe ofiary

Tyle zamieszania z powodu ruchomych schodów. Przed wynalezieniem elektryczności nie było tego typu problemów. Istniały za to inne. I nadal się pojawiają. Jeszcze w zeszłym roku głośno było o chybotliwych schodach na Maracenie podczas mundialu w Brazylii. Delikatna konstrukcja schodów pod wpływem ciężaru (kibiców) zaczęła się chwiać. No cóż, Brazylia nie zdała by egzaminu z BHP na piątkę.

W 2011 roku zawaliły się schody w jednym z krakowskich schodów. Powód? Głośna muzyka. 11 osób stojących na schodach odniosło na szczęście niewielkie obrażenia.

Badania jakościowe schodów – warto?

Dlatego tak ważne jest zaprojektowanie schodów, które będą spełniać normy jakości. Producent drewnianych schodów giętych Wood&Art informuje na swojej stronie: „Podczas projektowania mamy na względzie fakt, że obciążenie schodów może powodować pękanie tynku. Dlatego proces projektowania jest tutaj kluczowy, aby nasi klienci byli w pełni zadowoleni (…) Twoje wymarzone schody zanim trafią do Ciebie, przechodzą badania jakościowe. Na Twoje życzenie otrzymają zaświadczenie o spełnieniu norm”.

Tego typu zaświadczenia nie należą do najtańszych, ale jeśli chcesz mieć pewność, że zamówione przez Ciebie schody wytrzymają próbę czasu (i obciążenia), warto w nie zainwestować.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Scorise.com

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl