Problemy ze wzrokiem – kiedy udać się do poradni okulistycznej?


Problemy ze wzrokiem – kiedy udać się do poradni okulistycznej?
2016-12-21
Pogorszenie widzenia, ból przy mruganiu, ciągłe łzawienie – to tylko nieliczne objawy tego, że z naszymi oczami dzieje się coś niepokojącego. Wzrok jest dla wielu jednym z najważniejszych zmysłów, a jego utrata lub upośledzenie wiąże się z całkowitą zmianą naszego dotychczasowego życia.

Zaburzeń w tym zakresie nie można bagatelizować, ponieważ w znaczącej większości negatywne zmiany są następujące i mogą stać się nieodwracalne. Kiedy i jak często powinniśmy korzystać z pomocy poradni okulistycznej?

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:



Alarmujące objawy

Oczy, tak jak każdy narząd w ciele, ulegają ciągłej utracie swojej kondycji. W 80% przypadków po określonym wieku każdy z nas będzie doświadczał stopniowego pogarszania widzenia. Często nawet w okresie młodzieńczym możemy doświadczyć krótkotrwałych, niepokojących zaburzeń, takich jak np. mroczki czy podrażanie powiek. Stan ten może wynikać z wielu sytuacji, takich jak ciągły stres czy przemęczenie. Wg ekspertów z Instytutu Medycznego EMC istnieje jednak lista objawów, których nie można ignorować, a należą do nich:

  • Niemożność odczytania tekstu znajdującego się daleko/blisko.
  • Napuchnięta strefa wokół oczu.
  • Mroczki i „pajączki” przed oczami.
  • Zakłócenie widzenia – podwójny obraz, ciemne plamy itd..
  • Ślepota nocna.
  • Niemożność rozróżnienia barw.
  • Ból oka i powiek.
  • Pojawienie się tików.
  • Ciągłe „drganie” powieki.



Poradnia okulistyczna - badania

Oprócz podstawowych badań, w których stwierdza się wadę wzorku mierzoną w dioptriach, w poradni jesteśmy w stanie otrzymać bardziej specjalistyczną pomoc. Okuliści są w stanie przy pomocy sprzętu dokonać badań OCT, angiografii fluoresceinowej, fotokoagulacji siatkówki, czy USG oka.

Na podstawie uzyskanych wyników rozpoczyna się leczenie poprzez dobór odpowiednich szkieł oraz leków, jak także diagnozowania stanu pacjenta w różnych schorzeniach, w tym cukrzycy, jaskry czy zaćmy. Możliwe jest także skierowanie chorego w trybie ambulatoryjnym na leczenie nowotworu oka, zaburzenia powiek, spojówek i narządu łzowego, obuocznej motoryki, akomodacji i refrakcji, upośledzenia widzenia i ślepoty (również tej częściowej).



Kiedy jeszcze należy udać się do poradni okulistycznej?

Powinniśmy konsultować się ze specjalistą za każdym razem, gdy tylko zauważymy jakiekolwiek pogorszenie stanu naszych oczu, jednak w niektórych przypadkach należy to zrobić nawet bez pilnej potrzeby. Badanie wzroku należy wykonać przed podjęciem kursu na prawo jazdy lub jest niekiedy wymagane nawet przed przyjęciem do konkretnej szkoły lub uczelni. Kontrolowanie swojego wzroku jest często wymogiem stawianym przed sportowcami i osobami, które pracują na wysokościach lub przy użyciu ciężkiego sprzętu.


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

poradnik zdrowia

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl