Przewodnik po prądzie, czyli nie narażaj się na niebezpieczeństwo


2014-10-13
Jesień to czas wzmożonych prac budowlanych i prac remontowych. Instalacje elektryczne są nieodzowne dla normalnego funkcjonowania każdego gospodarstwa domowego, a niestety wiele osób zapomina, jak fatalne w skutkach może być złe obchodzenie się z elektrycznością.

 

By uniknąć niebezpieczeństwa płynącego poprzez przewody elektryczne, trzeba mieć pełną świadomość tego, co może Nam zagrozić, a co jest zupełnie nieszkodliwe. Wiedza, czujność i rozwaga są kluczem do zachowania należytej kontroli nad wszystkim, co dzieje się wokół.


Wiadomym jest, że prąd transportowany jest dzięki przewodom elektrycznym. Przebicia prądu, skoki napięcia są sytuacjami, z którymi większość miała już do czynienia, co uświadamia tylko, jak potrafi być groźny ten jeden z najistotniejszych wynalazków cywilizacyjnych ostatnich stuleci.


Zdrowy rozsądek podpowiada, by nie dotykać wystających kabli, a od iskrzących się przewodów trzymać się jak najdalej. Niestety do tragicznych w skutkach konsekwencji prowadzi brak elementarnej znajomości podstaw elektryczności. Niewiedza, co przewodzi prąd elektryczny, a co jest jego izolatorem sprawia, że czasami nieświadomi zagrożenia kusimy okrutny los. Tak więc zanim człowiek zagłębi się w bardziej szczegółowe aspekty obycia się z elektrycznością, musi poznać fundamenty BHP odnośnie przepływu prądu.


Przewodniki elektryczne:


Woda – bezwzględnie należy unikać jakiegokolwiek kontaktu urządzeń elektrycznych pod napięciem z wodą. W zależności od zawartych w tej najważniejsze życiowo substancji na Ziemi elektrolitów, woda może być znakomitym przewodnikiem prądu.


Grafit – kolejny materiał, używany do doprowadzenia napięcia do szczotek elektrotechnicznych.


Aluminium - dobre przewodnictwo elektryczne, powszechnie stosowane w napowietrznych liniach elektroenergetycznych.


Żelazo i stal – słabsze właściwości elektryczne aniżeli aluminium. Żelazo już rzadziej stosowane, natomiast stal współtworzy przewody w aparatach fotograficznych, które muszą mieć większą wytrzymałość.


Złoto – dobre właściwości przewodzące, jednak cena złota determinuje do używania go tylko w układach mikroprocesorowych bądź na powierzchni styków.


Miedź – najczęściej spotykana w przewodach i instalacjach elektrycznych.


Srebro – droższe od miedzi, mające świetne właściwości przewodzące.


Wobec tego, każdy zetknięcie z materiałami wykonanymi z wyżej wymienionych pierwiastków i lub substancji, przy doraźnym udziale prądu, może mieć zgubne skutki. To właśnie wiedza czyni nas bezpieczniejszymi, a te informacje są niezbędne i często bagatelizowane.


Więcej informacji uzyskasz pod tym adresem:


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Zubol

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl