Pupil w ogrodzie - jak zaaranżować przestrzeń przyjazną zwierzakom?


2015-05-08
Wiosna i lato to czas, gdy wolne chwile najprzyjemniej spędza się na świeżym powietrzu. Niech z tej przyjemności mogą skorzystać też Twoi pupile. Jednak zanim wypuścisz kota, psa czy innego zwierzaka do ogrodu pamiętaj, by odpowiednio się do tego przygotować.

Właściciele często nie zdają sobie sprawy, że w ich ogrodzie może znajdować się wiele potencjalnie groźnych dla zwierząt roślin i przedmiotów.

Do pierwszej grupy należą kwiaty - popularne w polskich ogrodach, a jednocześnie bardzo trujące. Należą do nich m.in. miłek wiosenny, bieluń, aukuba japońska, trzmielina pospolita, ostrokrzew, cis polny czy choćby zwykły mak. Niestety część psów, a także kotów ma tendencje do interesowania się ich kwiatkami, liśćmi i gałązkami. Dlatego jeśli nie chcesz rezygnować z tych roślin musisz pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu grządek. Najlepiej ogrodzić je wysokim płotkiem. Najtańszym rozwiązaniem będzie zwykły ażurowy płotek. Możesz też otoczyć rabatki drewnianym płotkiem - taki dodatek jeszcze bardziej podkreśli estetykę ogrodowej aranżacji.

Wiosna to czas intensywnego nawożenia trawy oraz roślin. Dlatego zwłaszcza wówczas należy wyjątkowo pilnować buszujących w ogrodzie pupili. Wystarczy, że zwierzak zje choćby niewielką ilość sztucznego nawozu, by nabawił się poważnego zatrucia zagrażającego życiu. Jeśli chcesz uniknąć tego typu stresów, unikaj wypuszczania zwierząt przez jakiś czas od ostatniego nawożenia lub zdecyduj się na nawóz naturalny. Ten z pewnością nie zaszkodzi, a nawet nie zainteresuje Twojego pupila.

W przypadku kotów, ptaków czy gryzoni dobrym rozwiązaniem może być wybudowanie w ogrodzie specjalnej woliery. Na rynku dostępne są specjalne siatki, a także gotowe budki. Ich montaż jest wyjątkowo prosty. Dzięki takiej klatce nie musisz martwić się o ucieczkę zwierzaka czy narażenie go na niebezpieczeństwo przez nieuwagę. Takie woliery dla kotów czy papug to niekiedy zwierzęce centra rozrywki - pełne huśtawek, torów przeszkód i kryjówek. Wszystko zależy od wyobraźni właściciela, który samodzielnie zdecyduje się zbudować taki schron. Zawsze pamiętaj o odpowiednie architekturze ogrodu

 


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

sanduciorbas

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl