Radca prawny, czy adwokat - na kogo postawić?


2018-05-10
Dlaczego to właśnie Polska stanowi jeden z nielicznych przykładów państw, w których uprawnienia radcy prawnego i adwokata są czymś zupełnie różnym? Skąd wzięły się te drobne rozbieżności? Dokąd mamy się udać, kiedy szukamy osoby reprezentującej nas w sądzie?

W większości spraw powiązanych z postępowaniem sądowym bądź kruczkami prawnymi potrzebujemy pomocy wyspecjalizowanego prawnika. Szukamy więc osób polecanych przez internautów, np. wpisując w okno wyszukiwarki frazę: adwokat Kraków. Czy jeżeli pośród zaserwowanych nam wyników pojawią się usługi radców prawnych, oznacza to, że mamy do czynienia z mniej biegłym specjalistą czy osobą nieposiadającą uprawnień adwokackich? Absolutnie tak nie jest!

Pełnienie odpowiedzialnego zawodu prawnika zostało skrupulatnie opisane, sformułowane i uregulowane przepisami objętymi w ustawie Prawo o adwokaturze. Mieszczą się w niej niezbędne artykuły definiujące zasady przystępowania do egzaminu na aplikację, podstawy działania samorządu adwokackiego, a dodatkowo prowadzenia działalności gospodarczej przez prawników. Z niniejszej regulacji wynika również przedział obowiązków i praw adwokata. Wyjaśnia, że każdy adwokat będzie mógł dostarczać porad prawnych, tworzyć plany aktów prawnych, a także występować przed sądami oraz urzędami.

Sprecyzowany zakres obowiązków i uprawnień radcy prawnego również został sformułowany w naszym ustawodawstwie. Poszczególne regulacje tej postaci zostały zawarte w ustawie o radcach prawnych. Można wywnioskować z niej, że główną rozbieżnością między tymi dwoma zawodami jest prawo do reprezentacji w sprawach karnych i karnoskarbowych ‒ tego radca prawny w żadnym wypadku zrobić nie może. Inne czynności związane z dowolną usługą prawną są jednak zupełnie takie same.

Nadesłał:

Dabali777

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl