Siłowniki hydrauliczne


2014-12-06
Obecnie coraz szersze zastosowanie zdobywa tzw. hydraulika siłowa, której jednym z podstawowych elementów jest siłownik hydrauliczny.

Siłownik hydrauliczny jest urządzeniem działającym w oparciu o technologię o nazwie: hydraulika siłowa. Siłowniki znane są również pod nazwą cylindra hydraulicznego oraz silnika hydrostatycznego. Siłowniki hydrauliczne dzielą się na:

  • ·siłowniki jednostronnego działania, w których suw roboczy odbywa się tylko i wyłącznie w jednym kierunku. Siłowniki takie wymagają wymuszenia powrotu tłoka do pozycji wyjściowej, jak również usunięcia z komory roboczej cieczy.
  • siłowniki dwustronnego działania , gdzie suwy robocze odbywają się w obu kierunkach.

Istnieje również specjalna odmianą siłowników hydraulicznych, tzw. siłowniki teleskopowe. W tego rodzaju siłowniku przesunięcie jednego tłoka przekazywane jest na drugi tłok, dzięki czemu uzyskuje się zwielokrotnienie zakresu pracy siłownika.

Budowa siłownika hydraulicznego jest dość prosta. Składa się on w zasadzie jedynie z cylindra i tłoka. Częścią roboczą siłownika może być tłok, membrana lub tzw. nurnik, które są umieszczone w  cylindrycznym korpusie. W momencie wtłaczania cieczy do przestrzeni roboczej przesuwany jest tłok, co powoduje wzbudzenie ruchu posuwistego tzw. tłoczyska.

Siłowniki hydrauliczne są urządzeniami, które wykorzystuje się najczęściej w różnego rodzaju układach hydraulicznych tam, gdzie mechanizmy mają wykonywać ruch posuwisto-zwrotny, np. w podnośnikach lub koparkach. Dzięki swojej prostocie, pewności działania oraz możliwości uzyskania dużych sił siłowniki znalazły szerokie zastosowanie również w maszynach i urządzeniach stosowanych w górnictwie i hutnictwie. Urządzenia te są stosowane również w różnego rodzaju windach.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

juga

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl