Skóra sucha jak pieprz - czyli jak żyć z atopowym zapaleniem skóry?


Skóra sucha jak pieprz - czyli jak żyć z atopowym zapaleniem skóry?
2017-09-16
Wiele młodych osób, cierpiących na atopowe zapalenie skóry (AZS), najbardziej chciałoby dostać nową skórę.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:
Starsi chorzy wiedzą, że muszą po prostu nauczyć się żyć ze swoją przypadłością.
 
Rodzic dziecka, cierpiącego na atopowe zapalenie skóry, oddałby wiele za konkretne odpowiedzi, gdyż na początku nie wiadomo, co tak bardzo męczy dziecko, a później nie wiadomo, jak je leczyć. Większość czasu poświęca na poszukiwanie informacji oraz uniemożliwianie dziecku rozdrapywania swędzących ranek.
 
Atopowe zapalenie skóry to najczęściej występująca alergiczna dolegliwość skórna u dzieci. Szacuje się, że w Polsce z problem AZS dotyczy mniej więcej 800 tysięcy osób. Zaś na podstawie dotychczasowych obserwacji, szacuje się, że liczba pacjentów z AZS będzie rosła.

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą wyjątkowo uciążliwą. Jest to schorzenie przewlekłe i nawracające. Nie istnieje żadna cudowna pigułka, która pozwoliłaby raz na zawsze pożegnać się z chorobą. Chorym przede wszystkim doskwiera świąd, który bywa gorszy od bólu. Na dodatek sucha skóra piecze i wszystko ją podrażnia, nawet ubrania. Na tą chorobę najczęściej zapadają najmłodsi, ale zdarzają się także przypadki, iż choroba w pełnej postaci rozwija się u osoby dorosłej.
 
Przyczyny wystąpienia atopowego zapalenia skóry są złożone
 
Po pierwsze – genetyka. Nie dziedziczymy choroby jako takiej, lecz skłonność układu immunologicznego do reakcji alergicznych. Dziecko, którego oboje rodzice są atopikami, jest obciążone aż w 75% ryzykiem zapadnięcia na AZS.
Aby jednak choroba się rozwinęła, muszą wystąpić czynniki środowiskowe, jak np.: sytuacja stresowa, kontakt z alergenem pokarmowym lub innym, jak kurzem, pyłkami drzew czy grzybem w wilgotnym pomieszczeniu. Reakcja organizmu na alergen to stan zapalny skóry. Pierwsze zmiany na skórze pojawiają się w miejscach, gdzie naskórek jest najcieńszy: zgięcia łokci i kolan, szyja, twarz, owłosiona skóra głowy, pachwiny. U małych dzieci zaś zmiany skórne mogą objąć niemal całe ciało. Bardzo często też chory na AZS zapada na wtórne infekcje bakteryjne. Skóra, na której długo utrzymują się zmiany, staje się przesuszona i szorstka i pozbawiona ochrony.

Wraz z wiekiem choroba się zmienia. Dla większości pacjentów już nigdy nie przybiera tak ostrej postaci, jak we wczesnym dzieciństwie. Dorośli atopicy, nauczeni doświadczeniami, wiedzą czego muszą unikać oraz jakich zasad przestrzegać. Eliminują niewskazane produkty z diety, używają określonych kosmetyków i rezygnują z nieprzewiewnych ubrań. Niestety, u większości chorych rozwija się alergiczny nieżyt nosa lub astma oskrzelowa.
 

Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Mypleasure

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl