Szanse osób niepełnosprawnych na rynku pracy


Oceń artykuł Zobacz ranking
Przepisz powyższy kod i oceń artykuł »
Szanse osób niepełnosprawnych na rynku pracy
2017-07-11
Zatrudnienie osób z niepełnosprawnością często jest przedmiotem zagorzałych dyskusji. Pracodawcy mają obawy, czy ze względu na niepełnosprawność, dany kandydat będzie mógł rzetelnie wykonywać swoje obowiązki, dlatego targają nimi wątpliwości. Nie zawsze są one uzasadnione.

Kiedy dana firma poszukuje pracownika, a na oferowane stanowisko zgłasza się kandydat niepełnosprawny, często zamiast ocenić rzetelnie jego kwalifikacje, pracodawca patrzy na niego przez pryzmat jego niepełnosprawności. Niestety, w starciu ze sprawnym kontrkandydatem, osoby te mają nikłe szanse na dostanie pracy, nic więc dziwnego, że takie miejsca w sieci jak grupy tematyczne w mediach społecznościowych czy  forum dla niepełnosprawnych pełne są opisów przypadków dyskryminacji niepełnosprawnych na rynku pracy.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Kafito.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

Obawy pracodawców

Pracodawcy obawiają się zatrudniania osób z orzeczeniem o niepełnosprawności z kilku powodów. Jednym z nich jest obowiązek przystosowania stanowiska pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Często jednak zapomina się o tym, że w przypadku dużej części tych osób, ze względu na ich stopień niepełnosprawności nie ma takiej potrzeby. Mimo to, przypadki odrzucenia kandydatury ze względu na niepełnosprawność, które opisują portale dla niepełnosprawnych, nie należą do rzadkości. Wielu kandydatów uważa, że zostali odrzuceni nie z powodu niskich kwalifikacji czy braku doświadczenia, ale właśnie ze względu na ograniczenia spowodowane niepełnosprawnością. Inną, często spotykaną przyczyną jest obawa, że zatrudniona osoba niepełnosprawna nie będzie w pełni wydajnym pracownikiem.  Osobom ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności przysługuje bowiem dłuższa przeprawa od pracy w ciągu dnia oraz dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Oznacza to, że takiej osoby częściej niż pozostałych może nie być w pracy, więc istnieje w związku z tym obawa, że obowiązki danej osoby nie zostaną wypełnione z powodu jej nieobecności. Ponadto, pracodawcy obawiają się, że osoby o ograniczonej mobilności będą miały częste problemy z dodarciem do pracy, a to spowoduje spóźnienia i również przyczyni się do zaniedbania części obowiązków.

Praca zdalna

Szansą na znalezienie zatrudnienia, a tym samym na niezależne i samodzielne życie jest dla niepełnosprawnego praca zdalna. Pracując w domu można bez problemu pogodzić swoje obowiązki zawodowe z rehabilitacją czy wizytami u lekarza. Praca zdalna nie wymaga od pracownika codziennych dojazdów do biura, a dzięki temu można podjąć zatrudnienie w dowolnym miejscu, nawet setki kilometrów od domu. Aby znaleźć oferty pracy zdalnej wystarczy odwiedzić portal dla niepełnosprawnych, gdzie wiele osób znajdzie coś dla siebie. Jednak ze względu na to, że zazwyczaj jest to praca przed komputerem, duże szanse na zatrudnienie mają głównie osoby zajmujące się grafiką komputerową, copywritingiem czy tłumaczeniami. Praca w domu daje również osobom niepełnosprawnym możliwość wystartowania z własnym biznesem. Wystarczy założyć własną działalność gospodarczą i można być sobie szefem we własnym domu.

Nadesłał:

Malwinau

Wasze komentarze (0):


Przepisz kod:
Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl