Tam, gdzie motoryzacja miesza się z modą, czyli wystawa Retro Cars w SCC


Tam, gdzie motoryzacja miesza się z modą, czyli wystawa Retro Cars w SCC
2017-06-06
Co łączy takie modele samochodów, jak Whippet Willys 96, Ford T, Buick B 25 czy Dodge Standard Touring? Wszystkie zostały wyprodukowane przez amerykańskie firmy i wyjechały na ulice przed II Wojną Światową. A teraz będzie je można zobaczyć na żywo podczas wystawy Retro Cars w Silesia City Center.

27 września 1908 to data, którą uznaje się za początek masowej motoryzacji. Wtedy właśnie z fabryki Detroit na ulice wyjechał pierwszy egzemplarz modelu Ford T. Nie był to ani najbardziej zaawansowany technicznie samochód ani pierwszy, który seryjnie produkowano na taśmie montażowej, a przez 12 lat można go było kupić wyłącznie w czarnym kolorze. Mimo to, cieszył się ogromną popularnością, jako auto typowo rodzinne i dzięki prostej konstrukcji bardzo tanie.

Od 8 do 19 czerwca największe centrum handlowe na Śląsku zaprasza na fascynującą podróż do początków motoryzacji. W Silesia City Center będzie można zobaczyć kilkanaście samochodów wyprodukowanych w pierwszej połowie XX wieku. Ich właściciele należeli do najbogatszych ludzi swoich czasów. Tymi pojazdami jeździli założyciele wielkich, znanych dziś na całym świecie firm, ale również gangsterzy z czasów prohibicji czy członkowie rodzin królewskich. Na wystawie oprócz samochodów amerykańskich znajdą się także marki oryginalnie czeskie (Aero 1934, kabriolet) czy niemieckie (BMW kabriolimuzyna, 1934, Mercedes, kabriolet 170 V, 1938).

Pojazdy zostaną zaprezentowane w indywidualnych scenografiach, wykorzystujących elementy fascynujących lat 20. i 30. I tak np. samochód Overland 1926 i jego następcę Whippet Willys 96 z 1928 roku zobaczymy w klimacie zbliżających się wakacji. Oglądając model Opla z 1931 roku poczujemy atmosferę  pikniku w ogrodzie angielskim, a stanowisko Forda T i modelu Nash 1926 przeniesie nas do scenerii rodem z filmu „Va Bank”. Przy tworzeniu wszystkich aranżacji, jak przystało na modowe centrum handlowe organizatorzy starali się wiernie oddać to, jak ludzie ubierali się w czasach, gdy powstawały prezentowane samochody. Do współpracy scenograficznej zaprosiliśmy dwie polskie marki: Furelle – jedyne w Polsce Atelier Projektowe wraz ze szwalnią znajdującą się na terenie Centrum Handlowego oraz istniejącą od 38 lat firmę obuwniczą Badura. Tworząc projekty dla manekinów występujących na wystawie inspirowaliśmy się modą lat 20. XX w., a w szczególności silnymi w tym czasie ruchami emancypacyjnymi. Włożyliśmy wiele wysiłku w przygotowanie tej ekspozycji, bo uważamy, że naszym zadaniem jako największego centrum handlowego na Śląsku, jest zapewnienie klientom nie tylko dostępu do najnowszych kolekcji i najlepszych marek, ale także umożliwienie im spędzenia w ciekawy oraz inspirujący sposób wolnego czasu wspólnie z rodziną i przyjaciółmi. I do tego właśnie regularnie zachęcamy wszystkich odwiedzających nasze Centrum – mówi Magdalena Gibney, dyrektor Silesia City Center.

Główna część wystawy umiejscowiona będzie na Placu Śląskim, zobaczymy tam, aż dziewięć samochodów. Pozostałe pojazdy pojawią się na Placu Tropikalnym i w jego okolicach. Podczas weekendów do dyspozycji odwiedzających będą też znawcy tematu, którzy odpowiedzą na wszelkie pytania dotyczące poszczególnych samochodów znajdujących się na wystawie.

 

Ekspozycja będzie czynna w godzinach otwarcia Centrum. Wstęp bezpłatny.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

PRinspiration

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl